Otrdiena, 28. Maijs, 2024
Vilhelms, Vilis
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

» Ziņas

Vakara bronzas liešana un Primitīvistu darbošanās Meitu salā

23.08.2010

Augusta pēdējā nedēļas nogalē Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Āraišu arheoloģiskajā muzejparkā atdzīvojas Meitu sala, kur 28. un 29. augustā notiks aizvēsturisko prasmju dienas.


Foto: Agnese Ramata

Arheologa Oskara Ušpeļa vadībā 28. augusta vakarā, iestājoties tumsai, notiks bronzas kausēšanas-liešanas publisks nakts pasākums. Bronzas kausēšana ir eksperiments, kura rezultātu ir grūti prognozēt. Lai tas noritētu veiksmīgāk, sākotnēji jāveic virkne sagatavošanas darbu – vietas sagatavošana, ādas plēšu, tīģeļu un lejamveidņu izgatavošana u.c. pasākumi. Par visiem šiem jautājumiem, aktivitātēm un notikumiem būs iespējas uzzināt 28. augusta vakarā, kad Āraišu muzejparka darbalaiks tiks pagarināts līdz plkst. 22:00. Vai esi to apmeklējis tumsā? Apmeklētājiem ieteicams līdzi ņemt kabatas lukturīšus, sveces vai lāpas.

 

29. augustā Meitu salas apmeklētājiem būs iespēja kopā ar vēstures entuziastu grupu „Primitīvisti” gūt ieskatu tā saucamo primitīvo iemaņu un aizvēsturisko prasmju zināšanās visas dienas garumā. Interesentiem būs iespēja redzēt krama apstrādi, bultu izgatavošanu, kaula un raga apstrādi, kā arī šaut ar loku. Arheologs Artūrs Tomsons ar savu domubiedru grupu dos ieskatu par seno dzīvesveidu akmens laikmetā.

 

Āraišu arheoloģisko muzejparku veido 9. - 10. gs. latgaļu nocietināta dzīves vieta (valsts nozīmes arheoloģijas piemineklis) un tās rekonstrukcija; 14. - 17. gs. viduslaiku pilsdrupas (valsts nozīmes arheoloģijas piemineklis) un t. s. Meitu sala ar akmens un bronzas laikmeta mājokļu rekonstrukcijām, kuri ir izvietoti 12 ha lielā teritorijā Āraišu ezera krastā, ap 7 km no Cēsīm. Kopš 20. gs. 90. gadu sākuma to attīstīja kā Baltijā pirmo brīvdabas arheoloģisko muzeju.
Citu līdzīgu muzeju vidū Eiropā Āraišu arheoloģiskais muzejparks izceļas ar unikāliem arheoloģiskiem atradumiem, rekonstrukcijas atrašanos oriģinālā vidē un Vidzemei raksturīgo, labi saglabājušos kultūrvēsturisko ainavu, kas pozitīvi kontrastē ar mūsdienu urbāno vidi.

 

Āraišu arheoloģiskā muzejparka darba laiks katru dienu no 9.00 -19.00.
Ieejas biļetes: pieaugušajiem 2.00 LVL, skolēniem, studentiem un pensionāriem 1.00 LVL.

 

Bronzas darbnīcā tiek atspoguļota bronzas laikmeta bronzas apstrādes eksperimentu gaita, pielietojot 2500-3500 gadus senas metodes, kuras, iespējams, izmantotas Latvijas teritorijā un tuvākajās kaimiņzemēs. Eksperimenti balstīti gan uz Latvijas teritorijā, gan Eiropā iegūto arheoloģisko materiālu.

Primitīvisti ir domubiedru grupa, kuras biedru mērķis ir kopīgi izzināt cilvēces pagātni, īpaši tās senākos posmus – akmens, bronzas un dzelzs laikmetus – par kuriem līdz mūsdienām saglabājies vismazāk ziņu.

Papildinformācija: Agnese Ramata, tel. 64107080, 26567912
araisi@history-museum.lv
www.lnvm.lv
http://arheobronza.wordpress.lv/
http://primitivisti.wordpress.com/about/
________________________________________________
Latvijas Nacionālais vēstures muzejs (LNVM) ir trešais vecākais muzejs Latvijā un lielākā latviešu tautas muzejisko vērtību krātuve pasaulē. Kopš dibināšanas 1869. gadā, muzejs ir kļuvis par lielāko latviešu tautas muzejisko vērtību krātuvi - tā kolekcijās ir vairāk nekā miljons priekšmetu: arheoloģiskajos izrakumos iegūtas senlietas, rotu un monētu depozīti, tautastērpi, tradicionālie darbarīki, tautas lietišķās mākslas darinājumi, sadzīves priekšmeti, fotogrāfijas, dokumenti, kartes, gravīras, gleznas u. c. Latvijas vēstures liecības. Muzeja misija ir Latvijas valsts un tautas interesēs vākt, saglabāt, pētīt un popularizēt Latvijas un pasaules garīgās un materiālās kultūras liecības no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām, kam ir arheoloģijas, etnogrāfijas, numismātikas, vēstures vai mākslas vēstures nozīme. Kopš 2008. gada LNVM pievienots Āraišu arheoloģiskais muzejparks, kopš 2010. gada – kultūras muzejs „Dauderi”.
 

Komentārs par rakstu: Vakara bronzas liešana un Primitīvistu darbošanās Meitu salā

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!