Trešdiena, 19. Jūnijs, 2024
Nils, Viktors
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

» Ziņas

Vēsturisko ērģeļu svētku “Latvija – ērģeļu zeme” atklāšanas koncerti Cesvaines evanģēliski luteriskajā baznīcā un Rīgas Jaunajā Svētās Ģertrūdes baznīcā.

21.07.2020

Vasaras krāšņākajā pilnbriedā, no 25. jūlija līdz 9. augustam, pie klausītājiem jau ceturto gadu dosies Vēsturisko ērģeļu svētki “Latvija – ērģeļu zeme”. Pirmais cikla koncerts "Romantisma gaismā" skanēs Cesvaines evanģēliski luteriskajā baznīcā sestdien, 25. jūlijā, plkst. 18.00. Muzicēs ērģelnieks Aigars Reinis un čellists Ivars Bezprozvanovs. Savukārt svētdien, 26. jūlijā, plkst. 17.00 Rīgas Jaunajā Svētās Ģertrūdes baznīcā programmā “Baltā nakts” dzirdēsim ērģelnieci Ilonu Birģeli un vijolnieci Paulu Šūmani.

Latvija ir ne tikai skaistas dabas un izcilu personību, bet arī ērģeļu zeme – šo apgalvojumu ir dzirdējis gandrīz ikviens. Bet, vai katrs zina, kādēļ? Daudzi atbildēs - mums taču ir Rīgas Doma baznīcas ērģeles, bet... Latvija ir bagāta ar vismaz 300 nozīmīgiem, vērtīgiem instrumentiem (pagaidām 88 no tiem ir valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā), kas ir milzīgs skaitlis mūsu nelielajai tautai. Ir nepieciešams izzināt un parādīt Latvijas vēsturisko ērģeļu daudzveidību, krāšņumu un katra instrumenta īpašo skanējumu.

 

Vienīgā liecība par mūsu vēsturiskajām, Latvijā būvētām ērģelēm ir nu jau mūžībā aizgājušās muzikoloģes Ilmas Grauzdiņas 1989. gadā izdotā grāmata “Tūkstoš mēlēm ērģeles spēlē”. Kopš tā laika situācija Latvijas dievnamos ir stipri mainījusies – daudzi vēsturiskie instrumenti ir restaurēti, atjaunoti, bet ir vietas, kur ērģeles diemžēl nav saglabājušās. Dažas draudzes ir saņēmušas dāvinātas ērģeles no ārvalstīm, (piem. Dubultu, Saulkrastu, Ogres, Rīgas Sv.Pestītāja Angikāņu, Sv. Jāņa, baznīcas), citur tiek iegādātas digitālās ērģeles daudz zemāku izmaksu dēļ (Baltezera ev.lut.draudze, Saldus, Viļānu katoļu dievnami, u.c ). Vēsturisko ērģeļu svētki “Latvija – ērģeļu zeme” ir brīnišķīga iespēja iepazīt baznīcu ērģeļu vēsturi un ļauties mūzikas valdzinājumam.

 

25. jūlijā Cesvaines luterāņu baznīcā pasaules un latviešu ērģeļmūzikas skaistākās lappuses atklās ērģelnieks Aigars Reinis un čellists Ivars Bezprozvanovs.

26. jūlijā Rīgas Jaunajā Svētās Ģertrūdes baznīcā programmā Baltā nakts muzicēs ērģelniece Ilona Birģele un vijolniece Paula Šūmane.

2. augustā Nautrēnu Jaunavas Marijas bezvainīgās ieņemšanas Romas katoļu baznīcā uzstāsies ērģeļu duets RIGA ORGANUM DUO.        

7. augustā Ugāles luterāņu baznīcā senās mūzikas noslēpumus atklās ērģelniece Larisa Bulava.          

8. augustā Sesavas luterāņu baznīcā satiksies ērģelniece Diāna Jaunzeme-Portnaja un soprāns Viktorija Pakalniece.

9. augustā Kalnciema – Klīves luterāņu baznīcā norisināsies svētku noslēguma koncerts ar ērģelnieces Ilonas Birģeles, soprāna Ilzes Grēveles-Skaraines un vijolnieces Paulas Šūmanes piedalīšanos.

Sekojiet notikumiem - https://www.facebook.com/pg/LatvijaErgeluzeme/photos/.

 

Par ērģelēm info var iegūt:

http://cesvainesdraudze.lv/v11/gallery-items/ergeles/

http://www.jaunagertrudesdraudze.lv/?ct=ergeles

 

Ar laba vēlējumiem

Ilona Birģele

ilonakatole@inbox.lv

Komentārs par rakstu: Vēsturisko ērģeļu svētku “Latvija – ērģeļu zeme” atklāšanas koncerti Cesvaines evanģēliski luteriskajā baznīcā un Rīgas Jaunajā Svētās Ģertrūdes baznīcā.

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!