Sestdiena, 22. Jūnijs, 2024
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

» Ziņas

13. aprīlī – Piemiņas pasākums tēlniekam Indulim Rankam

12.04.2018

Pirms gada, 13. aprīlī, mūžībā aizgāja Dainu kalna Turaidā skulptūru autors, tēlnieks Indulis Ojārs Ranka.Turaidas muzejrezervāts 13. aprīlī plkst. 14.00 aicina ikvienu piedalīties tēlnieka Induļa Rankas piemiņas pasākumā Turaidas kapsētā, viņa atdusas vietā. Eiropas mantojuma gada kontekstā Turaidas muzejrezervāts izceļ izcilu personību ieguldījumu kultūras mantojuma izpētē, saglabāšanā, popularizēšanā un arī veidošanā. Kopīgi dziedot tautasdziesmas un daloties atmiņās, tiks aizdegtas gaismiņas, izrādot godu un cieņu tēlniekam, stāstot par viņa talantu un veikumu.

Tēlnieks ir teicis: “Folklora – tā ir tautas dzīves poētiska enciklopēdija. Tautas dziesmās tūkstošiem un tūkstošiem dzīvju guļ. Plīvo un trīsuļo dziesmiņās tautas dvēselīte, iecentrēta, iegriezta un ievirpuļota metaforās, tā kļuvusi nezūdama. Šo četrrindu vienkāršība kā saulainu rasas pērlīšu piebērta pļava atmirdz tādā varavīkšņotā spēkā, ka tā izteikšana prasa visgrandiozāko – monumentālo formu. Tā bija jāmeklē vistvirtākā, visietilpīgākā forma – lode, elipse, piliens – kā tautas dziesmas dinamikas izteicēja.”

 

Mākslinieka Induļa Rankas sirds mīlestība, akmenī kaltie tēli, domas palikušas viņa radītajos darbos skulptūru dārzā Mārupītē, daudzviet pasaulē, bet jo īpaši Turaidā, Dainu kalnā kā stūrakmens vēstījumam par uzkrāto nemateriālās kultūras mantojumu un tautas tradicionālajā dzīvesziņā balstīto vērtību sistēmu. Dainu kalns kopš 1985. gada, Dziesmu dārzs no 1990. gada Turaidā dzīvo savu patstāvīgu dzīvi, un to daļa ir tēlnieka radītās Latvijas laukakmens skulptūras – tēlainas, spēcīgas, gandrīz fiziski sajūtamas. Cilvēku uzrunājošas, spēkpilnas un gribas piepildītas – kā pats tēlnieks Indulis Ranka.

 

Anda Skuja
Turaidas muzejrezervāta direktores vietniece komunikācijas darbā
 

 

Komentārs par rakstu: 13. aprīlī – Piemiņas pasākums tēlniekam Indulim Rankam

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!