Svētdiena, 23. Jūnijs, 2024
Līga
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

» Ziņas

Brīvdabas muzejs jau 47.reizi aicina uz Gadatirgu

31.05.2017

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz Latviešu tautas lietišķās mākslas darinājumu Gadatirgu, kas norisināsies 2017. gada 3. jūnijā no plkst. 9:00 – 18:00 un 4. jūnijā no 9:00 līdz 17:00! 

Reti kura valsts pasaulē var lepoties ar sensāciju - 100 gadus veca amata meistara piedalīšanos ļoti īpašā Gadatirgū.

Turklāt šobrīd Latvijas tautas tradīcijās tapušo darinājumu un gardumu klāsts jau mērams kilometros, bet pašu dalībnieku - tūkstošos! Savukārt apmeklētāji skaitāmi – desmitos tūkstošu. Vērienīgāki var būt tikai Dziesmu svētki, taču tik spilgts, skatāms, taustāms un izgaršojams pārdzīvojums mums Latvijā ir tikai viens - Latviešu tautas lietišķās mākslas darinājumu Gadatirgus, kurš šogad norisināsies 47.reizi!

Šis ir Latvijas kultūras dzīvē viens no nozīmīgākajiem un vērienīgākajiem pasākumiem, kuru apmeklē vairāki desmiti tūkstoši muzeja viesu gan no Latvijas, gan no ārvalstīm.

 

2017.gada Gadatirgus sensācija!

Gadatirgus ilggadējā dalībniece Emīlijai Trankalei, kurai šogad palika 100 gadi. Viņas vārdā jau daudzus gadus ir nosaukts viens no Gadatirgus sektoriem – Emīlijas lejiņa. Šajā vietā cienījamā piparkūku cepēja kopā ar savu meitu un nu jau arī mazmeitu ir sastopama katru gadu. Tankalīte - kā viņa tiek mīļi dēvēta, ir uzskatāms piemērs, kā kultūras mantojums, amata prasmes tiek nodotas no paaudzes paaudzei. Pēc īpašo Gadatirgus piparkūku receptes tīkojuši daudzi - gan amatnieki, gan ražotāji. Emīlija un viņas dzimtas sievietes arvien vēl neizpaužot ģimenes noslēpumu...

Latvijas tautas tradīcijās tapušo darinājumu un gardumu klāsts jau mērams kilometros! Amatniekiem un meistariem no visas Latvijas, kopskaitā  2607 Gadatirgus dalībniekiem, ir ko parādīt! Šogad  tirdzniecības metru skaits ir 2271m, bet galdu metru skaits: 1003 m. Dalībniekus un viesus izklaidēs ap 400 Kultūras programmas dalībnieku.

 

Ar ko Gadatirgus atšķiras no vietas, kur vienkārši pārdod saražoto?

Gadatirgus ir unikāla sena mantojuma un mūsdienu cilvēku prasmju saspēles vieta, kur ieraudzīt tautas lietišķās mākslas tradīcijas un sastapt amatniekus. Vienuviet reizi gadā pieejams tautas lietišķo tradīciju dzīvums, kas cauri dzijas dzīpariem, koku, mālu, metālu un citiem materiāliem, bet galvenokārt - cilvēku sirdīm un rokām savienot mūsu tautas pagātni un tagadni. Tie ir svētki amatniekiem, kuri ir gaidījuši šo pasākumu veselu gadu! Iespēja kā senatnē – uzvilkt goda drānas – tautastērpu. Un tad, tiekoties ar tuviem un tāliem, vētīt pūra lādes, skatīt radīto bagatību un pārņemt prasmes. Iepazīties, izveidot sadarbību, draudzību, varbūt pat atrast mīlestību... Un izjust neatkārtojamu kopības sajūtu, visu Latviju vienuviet.

 

Vai iespējami svētki bez mielošanās?

Protams, ka nē! Brīvdabas muzeja Gadatirgus ir īpašs ne tikai ar amatnieku, bet arī latviešu tradicionālo ēdienu klāstu un lielo Latvijas pārtikas ražotāju un zemnieku dalību.

Gadatirgū tradicionāli iespējams nogaršot un iegādāties žāvētu gaļu, pašceptu maizi, piparkūkas, sklandraušus, medu, kliņģerus un daudzus citus gardumus. Plašajā pļavā pie Juglas ezera apmeklētāji varēs baudīt štovētus kāpostus, ceptus kartupeļus un latviešu alus darītavu darināto alu. Vietu, kur līksmi paēst atradīs ikkatrs – gan gaļas cienītājs, gan veģetārietis.

Vēderpriekus tradicionāli īpašus padara arī tas, kā siera rituli un maizes klaipu atdzīvina koku lapu mesto ēnu spēles, bet alu, medu un gaļas kūpinājumus mirdzošus padara saule, piešķirot Gadatirdus kārumiem īpašu svētību.

 

Kultūras programma:

3.jūnija rītā 9:00 Gadatirgu ieskandinās pūtēju ansamblis „Eifonija” Edgara Vanaga vadībā.

Plašajā kultūras programmā, kas norisināsies uz Rietumu skatuves, pie Rietumu vārtiem no plkst. 9:00-17:00. 3.jūnijā uzstāsies lieli un mazi kolektīvu “Tūdaliņš un Kadiķītis”, “Sidrabi”, “Pasaciņa”, “Kurzeme” dejotāji, folkloras kopas “Oluteņš” un “Lāns”, kā arī post folk grupa “Daba San”. Usmas baznīcā 3.jūnijā dziedās koris no Norvēģijas "Glade Takter".

4.jūnijā Gadatirgus apmeklētājus uz skatuves priecēs kolektīvu  “Čiekurs”, “Tev un man”, “Cīpars”, “Kamolītis”, “Druva” dejotāji, ungāru mūziķu kopa “Musica Historica”, dziedās “Stiprās sievas”, uzstāsies folkloras kopa “Druvas Zenturi”, kā arī Druvas tautas teātra izrāde.

Usmas baznīcā 4.jūnijā notiks Vasarsvētku dievkalpojums un Rīgas Doma meiteņu kora “Tiara” un Alsburgas kora no Vācijas koncerts.

Gadatirgus laikā aicinām apskatīt arī muzeja Izstāžu zālē Latvijas Nacionālā kultūras centra izstādi “KOKS.PINUMI/ Darbarīki. Amatniecība. Dizains”. Savukārt Hernhūtiešu saiešanas namā - fotogrāfes Ilonas Vilkas izstādi “Kurzemes jūra 2017”.

Gadatirgus kultūras programmu, izstādes Brīvdabas muzejs piedāvā baudīt bez papildus maksas.

 

Gadatirgus īpaši draudzīgs ģimenēm ar bērniem.

Pieejams koka rotaļu laukums, kādu neatrast nekur citur. Mazos priecēs plašais rotaļu klāsts, izjādes ar zirgiem.

Pirmskolas vecuma bērniem ieeja muzejā un arī Gadatirgū ir bez maksas.

Ģimenes biļete (2 pieaugušie + 1-4 bērni līdz 18 gadu vecumam) 8.50EUR

Vecākiem ar pašiem mazākajiem bērniem – pieejama pārtinamā istaba.

 

Nokļūšana. Stāvvietas. Cenas.

Visiem rīdziniekiem iesakām doties, uz Gadatirgu izmantojot sabiedrisko transportu. Rīgas satiksme ir nodrošinājusi papildus reisus Gadatirgus dienās. Aktīvākos dalībniekus aicinām izmantot veloceliņu. Pie Rietumu vārtiem mēs nodrošināsim bezmaksas drošās un apsargātās velo novietnes, kuras darbosies abas pasākuma dienas no 9.00-17.30. Autovadītāju ērtībai būs iespējams novieto transportu abās Brīvdabas gatves pusēs iepretim muzejam. Muzeja stāvvietas ir bez maksas.

Apmeklētāju ērtībai biļetes ir iespējams iegādāties iepriekšpārdošanā www.biļešuparadīze.lv biļešu tirdzniecības vietās un interneta vietnē. 

Ieeja uz Gadatirgu nodrošināta no Galvenās ieejas – Brīvdabas ielā 21, Rietumu vārtiem, Vējdzirnavu ielas un Berģu ielas Saimniecības vērtiem Berģos. Muzejs apmeklētājiem Gadatirgus laikā atvērts no plkst. 9:00 līdz 20:00. Bezmaksas ieeja pirmskolas vecuma bērniem. Ieejas maksa skolniekiem 1.40EUR, pilna laika studentiem 2.00EUR, pensionāriem 2.50EUR pieaugušajiem 4.00EUR,. Pirmskolas vecuma bērniem ieeja muzejā un arī Gadatirgū ir bez maksas. Ģimenes biļete (2 pieaugušie + 1-4 bērni līdz 18 gadu vecumam) 8.50EUR

 

Gadatirgus kā informatīvais strapnieks un tūrisma veicinātajs.

Šogad Gadatirgū būs vēl plašāk pārstāvēti Tūrisma informācijas centri no visas Latvijas. Gadatirgus apmeklētāji varēs gan iepirkties, gan gūt ierosmi vasaras ceļojumiem pa visu Latviju.

Plānots uzņem ārzemju viesus, tajā skaitā Japānas žurnālistus, Ķīnas uzņēmējus u.c.

 

 

Preses materiālu sagatavoja:                       Kristīne Kūla

Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja

direktores vietniece

 

Komentārs par rakstu: Brīvdabas muzejs jau 47.reizi aicina uz Gadatirgu

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!