Svētdiena, 23. Jūnijs, 2024
Līga
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

» Ziņas

Dabas muzejā paziņots gada dzīvnieks 2017

19.01.2017

Gada dzīvnieks 2017 – zutis (Anguilla anguilla) ir viena no neparastākajām zivju sugām Latvijā, ierakstīta Starptautiskās dabas un dabas resursu aizsardzības savienības Sarkanajā grāmatā un ir vienīgā vietējā zivju suga, kas nārstot dodas uz vairāk nekā 5000 kilometru tālo Sargasu jūru Atlantijas okeānā.

Latvijas Dabas muzejā, kā viena no pēdējām gada dabas simbolu nominācijām, šodien tika paziņots gada dzīvnieks 2017 – zutis (Anguilla anguilla). Pirmo reizi septiņpadsmit gadu laikā par gada dzīvnieku izvēlēts pārstāvis no zivju pasaules.

 

            Eiropā, t.sk. Latvijā, zuši sastopami saldūdeņos un jūras piekrastē, no kurienes tie migrē uz upēm un strautiem, lai izaugtu un nobriestu. Zuši ir aktīvi naktīs, plēsīgi, ēd zivis, tārpus, gliemjus un citu zivju ikrus. Ziemā mazaktīvi. Latvijā tie var sasniegt 1,5 metru garumu un 4,5 kilogramu svaru. Mātītes ir lielākas par tēviņiem. Vairojas nārstojot, dzimumgatavību var sasniegt pat divdesmit gadu vecumā.

 

Zušu nārstošanas paradumi ilgstoši bija neskaidri un tika atklāti tikai 20.gs. sākumā, kad dāņu biologs Johannes Šmits (Johannes Schmidt) Sargasu jūrā Atlantijas okeānā atrada Eiropas zušu kāpurus, bet pie Eiropas krastiem – jau paaugušos jeb stikla zušus. Kopš tā laika ir zināms, ka no Eiropas visi zuši nārstot migrē uz aptuveni 5000 kilometrus tālo Sargasu jūru, kur pēc nārsta iet bojā. Vēl nepieauguši zuši atgriežas Eiropā, izmantojot Golfa straumi, un galamērķi sasniedz tikai pēc aptuveni trīs gadus ilga ceļojuma.

Diemžēl zušiem draud iznīcība – šobrīd atlicis tikai aptuveni 1% no kādreizējās Eiropas zušu populācijas. Katru gadu Eiropas krastus sasniegušo stikla zušu skaits samazinās. Eiropas zutis ir ierakstīts Starptautiskās Dabas un dabas resursu aizsardzības savienības Sarkanajā grāmatā. Sakarā ar zušu krājumu kritisko stāvokli, Eiropas Savienībā un arī Latvijā kopš 2009. gada ir pieņemts Nacionālais Zušu krājumu pārvaldības plāns, kas paredz stikla zušu un zušu mazuļu ielaišanu ūdenstilpēs, kas savienotas ar jūru.

Lai informētu sabiedrību par šīs sugas paradumiem, īpatnībām, radiniekiem un citiem faktiem muzejā notiks vairāki pasākumi ģimenēm ar bērniem, skolēniem un visiem interesentiem. Zuša gadā Latvijas Dabas muzejs sadarbosies ar Latvijas Makšķernieku asociāciju, Pasaules Dabas Fondu, SIA “Manilla” un citiem atbalstītājiem.

 

 

Informāciju sagatavoja:

Polīna Šķiņķe

Latvijas Dabas muzeja

Komunikācijas nodaļa

 

Komentārs par rakstu: Dabas muzejā paziņots gada dzīvnieks 2017

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!