Svētdiena, 16. Jūnijs, 2024
Justīne, Juta
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

» Ziņas

Tukuma muzejam dāvina senas gleznas

16.08.2016

Tukuma muzejs saņēmis nozīmīgu dāvinājumu – latviešu mākslinieka Viļa Valdmaņa un vācbaltiešu mākslinieku Rūdolfa Feijlera un Zigfrīda Aleksandra Bīlenšteina gleznas, no kurām viena, iespējams, pirms 111 gadiem bijusi izstādīta pirmajā mākslas izstādē Tukumā. Jaunieguvumi ir būtisks papildinājums Tukuma muzeja krājumam, jo līdz šim muzejā nav nonācis neviens no šo autoru mākslas darbiem. 

Dāvinājumā saņemtas sešas latviešu mākslinieka Viļa Valdmaņa gleznas, kurš savulaik mācījies pie L. Liberta, K. Ubāna un V. Purvīša. Pārsvarā gleznojis ainavas, bet pievērsies arī portretu un kluso dabu glezniecībai. Emigrējis uz Zviedriju.

Viena ir arī mazāk pazīstamā vācbaltu mākslinieka un dekoratora Rūdolfa Feijlera (Rudolf Feyler, 1906 - 1980) glezna, kurā attēlots skats uz Daugavu Rīgā, gleznota 1919. gadā.

 

Tukuma muzeja kolekciju papildinās arī Zigfrīda Aleksandra Bīlenšteina (Siegfried Alexander Bielenstein, 1869 - 1949) trīs gleznas. Tukuma Mākslas muzeja vadītāja Inese Klestrova norāda, ka īpaši izceļams viens mākslas darbs, kas skatāms no abām pusēm - divi atsevišķi darbi, kas ir uzlīmēti uz viena kartona abām pusēm. Vienā gleznas pusē attēlots senākais viduslaiku dzīvojamo ēku komplekss Rīgā „Trīs brāļi”, kur mūsdienās skatāms Latvijas Arhitektūras muzejs un Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija. Savukārt otrā pusē atrodas mākslas darbs ar nosaukumu „Avis”, kas starp 17 latviešu, vācbaltiešu un krievu autoru darbiem, iespējams, izstādīts pirmajā mākslas izstādē Tukumā. Šai izstādei ir veltīta „Baltijas mākslas izstāde. 20. gadsimta sākums”, kas šobrīd ir skatāma Durbes pilī.

 

Gleznas Tukuma muzejam dāvina vācbaltiete Gerda Kola (Kohl). Viņa ir pamatīgi izpētījusi gleznotāja Z. A. Bīlenšteina biogrāfiju, taču līdz šim neko nebija zinājusi par izstādi Tukumā, kurā, iespējams, tika eksponēta glezna „Avis”: „Man šķiet sevišķi interesanti, ka šī glezna [„Avis”] varēja būt 1905. gadā izstādē Tukumā. Tādejādi pēc 111 gadiem tā atgriežas Tukumā. Tā ir ļoti jauka doma! Es nebeidzami domāju par to, pētīju dokumentus, vedu sarunas, lai izdibinātu, kur „manas bildes” būtu labi saglabātas, kad es tās vairs nevarēšu uzraudzīt... Šīs trīs Zigfrīda Bīlensteina gleznas iezīmē mākslinieka saistību ar viņa dzimteni. Tātad tās šodien uzskatāmas kā papildinājums jau esošajai Durbes pils kolekcijai. Tādejādi es nonācu pie apņemšanās gleznas dāvināt Tukuma muzejam. Lai tās tur atrod cienīgu vietu un ir pieejamas publikai.” Jauniegūtās gleznas apskatīs restauratori un pēc tam tiks izstādītas Durbes pilī.

Gerda Kola Tukuma muzejam dāvina arī savas ģimenes relikvijas - sudraba tējkarotes ar gravējumiem.

Durbes pils ir vienīgā no agrākajām Latvijas muižu kungu mājām, kur atjaunots 19. gadsimta beigu un 20. gadsimta sākuma interjers un radīts zināms priekšstats par vācbaltu kultūru.

 

Plašāka informācija:

Inta Dišlere, Tukuma muzeja speciāliste, vēsturniece un pētniece

T: 631 82 391, E: idislere@yahoo.com

 

Inese Klestrova, Tukuma Mākslas muzeja vadītāja

T: (+371) 63182391, E: makslasmuzejs@tukumamuzejs.lv

 

 

Interneta  resursi:

www.tukumamuzejs.lv

Twitter: @Tukumamuzejs

Facebook: Tukuma muzejs, Durbes pils

 

Pielikumā:

Zigfrīda Aleksandra Bīlenšteina glezna „Avis”.

Rūdolfa Feijlera glezna ar skatu uz Daugavu Rīgā (1919).

Foto no dāvinājuma brīža. Foto: Kristīne Ozola, Tukuma muzejs

https://failiem.lv/u/kqcyrzzf

Video pieejams http://replay.lsm.lv/lv/ieraksts/ltv/78085/tukuma-muzejam-davina-senas-gleznas/

 

Informāciju sagatavoja:

Kristīne Ozola

Tukuma muzeja

Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja

Komentārs par rakstu: Tukuma muzejam dāvina senas gleznas

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!