Sestdiena, 4. Februāris, 2023
Veronika, Daila
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

» Ziņas

Lieldienas Brīvdabas muzejā

25.03.2016

27. un 28. martā no plkst. 10:00 – 16:00 Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs visus mīļi aicina sagaidīt pavasara saulgriežus . Kopā krāsosim un ripināsim olas, šūposimies, minēsim mīklas, klausīsimies teikas un pasakas, rotāsim lielo olu, taisīsim lellītes , , un ne to vien! Radošās darbnīcas, tradīciju izzināšana, bezmaksas ekskursijas, izpriecas, Leļļu izstāde un tradicionālais Lieldienu tirdziņš.

Brīvdabas muzeja Lieldienu programmā apvienotas kā kristīgās, tā arī tradicionālās kultūras vērtības. Latvieši ticēja, ka, veicot ar olām Lieldienu izdarības, dzīvības spēks, kas tām piemīt, pāriet uz cilvēkiem un dzīvniekiem. Kā ticējumi vēsta - Lieldienu rītā agri jāceļas, lai visu gadu možums un laime. Lieldienu simboli ola un zaķis, ko pazīstam mūsdienās, ir nākuši no pagāniskajām tradīcijām – ola kā saules un arī jaunas dzīvības, bet zaķis – auglības un bagātības simbols. Šogad galvenās aktivitātes notiks Kurzemes zvejniekciema pļavā, Gadatirgus laukumā pie lielajām šūpolēm un Kurzemes zemnieka sētā. Īpašs piedāvājums muzeja mazajiem apmeklētājiem izstāde Izstāžu zālē “Lelles šūpolēs”.

 

Kā lieli, tā mazi Brīvdabas muzeja apmeklētāji varēs uzzināt un paši izmēģināt krāsot olas pēc senām latviešu tradīcijām. Gan olas, gan sīpolu mizas un citus dabas materiālus krāsošanai, gan lielo olu vārāmo katlu un ugunskuru ir sarūpējis Brīvdabas muzejs. Jums nepieciešams tikai darbošanās prieks un, kas zina - varbūt tieši jums izdosies nokrāsot savu visskaistāko Lieldienu olu! Vistu oliņas mums sarūpējuši Balticovo.

 

Olu sišanās ir viena no jautrākajām aktivitātēm Lieldienās. Vienmēr ir mazliet cīņa par stiprāko olu un visvairāk olu kaujās izcīnītajām olām. Viens no ticējumiem ir, kam stiprāka ola, tas ilgāk dzīvos. Un īpaši svarīgi esot ievērot principu: Pirmajās Lieldienās sitas ar tievo galu, Otrajās Lieldienās – ar resno galu.

 

Radošās darbnīcas un Lieldienu aktivitātes Brīvdabas muzejā:

Abās Lieldienu dienās - šūpošanās lielās un mazās šūpolēs; šūpošanās Lieldienās ir maģisks rituāls, kas simboliski atdarina saules šūpošanos un dancošanu Lieldienu rītā. Un jo augstāk šūpojas, jo labāka raža būšot gaidāma. Jāšūpojas arī tādēļ, lai vasarā odi nekostu. Lieldienās pirmos izšūpoja mājas saimnieku un saimnieci;
Lielajam olu krāsošanas galdam neviens paiet garām nevarēs, tas atradīsies Kurzemes zvejniekciema pļavā;
Dažādas radošās darbnīcas notiks abas dienas - Kurzemes zemnieka sētā “Vec-Ķērvēs” (pagalmā apmeklētājiem būs iespēja rotaļāties uz nebēdu un apgūt veco laiku spēles un rotaļas kopā ar vecmeistaru Aldoni Baldiņu), Kurzemes zvejnieka sētā „Lurķi” un pie zvejnieka Nameļa;
Studijas “Auseklis” kalēju darbnīca Mērsraga smēdē;
Lieldienu rotaļas ar folkloras kopām ZVĪGZNA, GARATAKA, TEIKAS MUZIKANTI, bērnu folkloras kopu TARKŠĶI un Ernesta Spīča muzikantiem Gadatirgus laukumā;
Lieldienu rotaļlietu izstāde “Lelles šūpolēs” Izstāžu zālē;
Mielasts svaigā gaisā Kurzemes zvejniekciema pļavā, īpaši Lieldienu ēdieni Priedes krogā un Pūnītē;
Amatnieku un mājražotāju tirdziņš Gadatirgus laukumā;
27.03. plkst. 10:00 Dievkalpojums Usmas baznīcā;
27. martā Lielās olas dekorēšana Kurzemes zemnieka dzīvojamajā mājā
27.03. no 11:00 – 16:00 Kurzemes zemnieka dzīvojamajā mājā teiku un pasaku stāstnieces Liesma Lagzdiņa no Kuldīgas un Ārija Klēvere no Ventspils, kā arī Latvijas Folkloras krātuves pētnieks, folklorists Guntis Pakalns stāstīs Lieldienu stāstus;
28.03. Pededzes muzeja darbnīca - Lupatu leļļu tīšana Kurzemes zemnieka dzīvojamajā mājā
28.03. plkst. 11:00 un 13:00 Baibas Magonas ekskursija (bez maksas) "Lieldienu svinēšana senajā latviešu zemnieka sētā”. Sākums pie Galvenās ieejas.
Vizināšanās zirga mugurā.

 

Pasākumu atbalsta „BALTICOVO”.

 

Brīvdabas muzeja Galvenā ieeja ir Brīvdabas ielā 21. Bezmaksas autostāvvieta pieejama pie Rietumu vārtiem.

Pirmsskolas vecuma bērniem ieeja bez maksas.

Ieejas biļešu cenas pērējiem apmeklētājiem: 2.00 € pieaugušajiem, 1.40 € pensionāriem, 1.40 € studentiem, 0.70 € skolēniem, 4.00 € ģimenes biļete (2 pieaugušie un 1–4 bērni līdz 18 gadu vecumam vai viena daudzbērnu ģimene). 

Biļetes iepriekšpārdošanā bilesupardize.lv

 

Komentārs par rakstu: Lieldienas Brīvdabas muzejā

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 
Rotaļas
Nav neviena sludinājuma.

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!