Ceturtdiena, 13. Jūnijs, 2024
Uva, Ainārs, Zigfrīds
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

» Ziņas

Jaunpils baznīcas altāris atguvis savu grezno izskatu

09.09.2015

Svētdien, 6. septembrī Jaunpils evaņģēliski luteriskajā baznīcā draudze un viesi pulcējās, lai svinētu altāra iesvētīšanas dievkalpojumu. Dievkalpojumā kalpoja Liepājas diecēzes bīskaps Pāvils Brūvers un draudzes mācītājs Jānis Saulīte, dziedāja Jaunpils vokālais ansamblis “Vocalica”.

Jaunpils baznīcas altāris un kancele ir izcils ziemeļu renesanses jeb manierisma meistardarbs, kuri bija ļoti sliktā stāvoklī, trupes skarti, daļēji izdemolēti padomju laikā un pārkrāsoti pelēkā, manierisma laikam neatbilstošā tonī. Tika nolemts restaurācijas procesā atjaunot agrāko zeltījumu un daudzkrāsainību, altāra restaurācija norisa no 2009. līdz 2015. gadam Ilgas Galviņas – polihromijas un zeltījuma meistares – restauratores darbnīcā. Restaurācijā piedalījās kokgriezējs – vecmeistars restaurators Vilnis Līdaka, gleznotāja Laura Matilde Ikerte, resatauratora mācekļi Edvīns un Jānis Baloži. Altārgleznu kopijas gleznoja gleznotāji Anita Markeviča un Andris Začests, altārgaldu veidoja mākslinieks Kaspars Brikulis.

 

Pēc dievkalpojuma draudze pateicās restauratoriem, dāvinot piemiņas dāvanas un ziedus.

Tika pieminēti un sveikti arī ziedotāji un finansiālā atbalsta sniedzēji – Valsts kultūrkapitāla fonds, kadreizējo Jaunpils baronu pēcteču Reku ģimenes biedrība, ko pārstāvēja Tomass fon der Reke, Jaunpils novada Dome, vietējie uzņēmēji un iedzīvotāji, kuri ar savu ziedojumu vai darbu piedalījušies altāra atjaunošanā. Sveicienus un ziedojumu ērģeļu atjaunošanai no māsu draudzes Zviedrijā, Vibi bija atvedis mācītājs Benjamins Lundkvists, kurš Jaunpilī ciemojās jau otro reizi.

 

Restaurācija vēl nav beigusies, liels darbs un finansiāli līdzekļi jāiegulda, lai tiktu atjaunota otra šī interjera ansambļa detaļa – kancele, kura padomju laikā zaudējusi divpadsmit apustuļu figūras, kas rotāja kanceles jumtiņu, uzejas kāpnes un pašu kanceli. Trīs no tām ir atradušās, iespējams, ka vēl kāda tiks atdota atpakaļ, līdz ar to samazinot ieguldāmā atjaunošanas darba apjomu.

 

Pašlaik ar Rietumu bankas atbalstu tiek restaurēts baznīcas draudzes telpas lielais kroņlukturis un ziedotāju un Jaunpils novada Domes atbalstīta ir arī erģeļu atjaunošana, kura drīz tiks uzsākta.

Jaunpils baznīcas atjaunošanas darbi turpinās.

Jāmin, ka Jaunpils baznīcas altāris un kancele ir viens no greznākajiem baznīcu iekārtojuma ansambļiem Kurzemes luterāņu baznīcās.

Unikāls ir arī Jaunpils baznīcas zvans (1760.gads), uz tā ir rotājums-kailas sievietes figūra, kas atspiedusies pret miroņgalvu. Tas ir vienīgais tāda veida rotājums visā pieejamajā informācijā par baznīcām. Baznīcā apskatāma arī Kārļa Ieviņa altārglezna.

 

Baznīca ir ne vien svarīgs akcents Jaunpils vēsturiskā centra ainavā, bet arī 16.-17.gs. mijas arhitektūras paraugs.

Ne tikai Jaunpils baznīca ir atvērta apmeklētājiem, bet aicinām apmeklēt arī Jaunpils pili un viduslaiku sētu “Niedru lija”, Jaunpils amatu māju, radošo darbu vietu “7 balles”, Kartavkalnu dabas un Elles kalnu.

 

Informāciju sagatavoja:

Baiba Rasa

Jaunpils novada Domes

Sabiedrisko attiecību vadītāja

 

Foto:B. Rasa

 

Komentārs par rakstu: Jaunpils baznīcas altāris atguvis savu grezno izskatu

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!