Otrdiena, 28. Maijs, 2024
Vilhelms, Vilis
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

» Ziņas

20. jūnijā Zāļu diena Āraišu arheoloģiskajā muzejparkā

18.06.2015

Vasaras pilnbriedā, š.g. 20.jūnijā, no plkst.10:00 -17:00 Āraišu arheoloģiskajā muzejparkā notiks Zāļu diena.

Pirmsjāņu diena senāk ir īpaši godāta un saukta par Zāļu dienu, kad mājās ārstniecībai ievāca tējas, raka saknītes, arī saplūca un sapļāva dažādas zālītes gan cilvēkiem, gan arī lopu kaitēm. Šajā dienā plūktajām zālēm tika piedēvētas sevišķas, dziedniecībai noderīgākas īpašības nekā tām, kas plūktas citā laikā. Zāļu dienas ietvaros muzejparkā notiks brīvdabas seminārs „Ārstniecības un ēdamie augi”. Vasaras Saulgrieži ir īstais laiks, lai noskaidrot mītus un patiesību par augu spēku, lai iemācītos pazīt ziedus pļavā un zāļu buntītē, pītu vainagus un sagatavotu pirtsslotas, dalītos pieredzē ar dzimtā mantotajām zināšanām. Semināra programmā lekcijas par ārstniecības augu izmantošanu, botāniskā ekskursija, pirtsslotu un vainagu darbnīca, ārstniecības un ēdamo augu izstāde, konsultācijas pie ekspertiem.

 

Seminārā ar lekciju un demonstrējumu piedalīsies Daiga Liepa, pirtniece, pirtsslotu meistare. Viņas tēma „No dažādiem kokiem un augiem sieto pirtsslotu pielietojums pirtī un to dziednieciskais spēks”. Varēs apgūt slotiņu siešanu un izbaudīt veselīgu pērienu.

Fitoterapeits Artūrs Tereško, stāstīs kā iesākt rūpēties par veselību un atrast nepieciešamo dabā. Zāļu sieva Sandra Iubule ir vairāku iepriekšējo brīvdabas semināru dalībniece un lektore, labi pārzina augu izmantošanu, ārstniecisko līdzekļu gatavošanu. Lekcijas tēma atbilstoša Saulgriežu maģiskajām noskaņām - „Citādi latviskās tējas”. Ilze Čakare, botāniķe un Dabas aizsardzības pārvaldes eksperte stāstīs par vērtībām, ko varam atrast pļavās Gaujas Nacionālajā parkā. Lekcijas tēma „Retie augi zālājos”.

 

No plkst. 11:00 -13:00 klausīties un mācīties Jāņu un Līgo dziesmas ezerpilī būs iespējams kopā ar tautas vērtes kopu Dzieti!

Neatņemama pirms Jāņu dienu aktivitāte ir Jāņu siera siešana, visas dienas garumā uz ugunskura tiks darināti 3 dažādu veidu sieri.

Zāļu dienas tradīcija ir vainagu pīšana Jāņiem, kad ir jābūt gataviem daudziem vainagiem. Vispirms ar vainagu pušķojās pati pinēja, pēc tam nopina saimniekam un saimniecēm, māju puišiem un iecerētajam līgavainim. Vainagu darināšana parasti notika pļavās, birzmalās, mežu līčos. Zāļu dienas ietvaros tiks parādīti vairāki vainagu pīšanas veidi un ikviens praktiski varēs izmēģināt savu roku veiklību vainagu pīšanā.

 

Visas dienas garumā darbosies zaļais tirdziņš.

 

Pasākumu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstam, Vidzemes plānošanas reģions, Āraišu biedrība un Amatas novada pašvaldība.

 

Pasākumā ieeja bez maksas!

 

Agnese Ramata 

 

Komentārs par rakstu: 20. jūnijā Zāļu diena Āraišu arheoloģiskajā muzejparkā

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!