Otrdiena, 28. Maijs, 2024
Vilhelms, Vilis
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

» Ziņas

Bauskas pilī gatavos renesanses saldumus

19.11.2014

22.novembrī plkst. 14:00 Bauskas pils muzejā, Senā dzīvesveida skolas ietvaros, notiks pasākums „Saldumi”. Apmeklētāji uzzinās kādus saldumus renesanses laikā ēda vienkāršie iedzīvotāji un kādus saldumus galmā gatavoja īpašos gadījumos. Pasākuma noslēgumā apmeklētāji varēs pagatavot un nobaudīt cukura glazūrā gatavotus ābolus, saldos pīrāgus, cept vafeles un pagatavot „Hercoga pūderi”.

Pirmo reizi Eiropā cukuru ieveda 12.gs. no Svētās zemes jeb Izraēlas. Tas bija īpašs retums, ko dēvēja par „saldo sāli”.

Latvijas teritorijā cukurniedru cukuru izmantoja sākot ar 16.gs., sākumā tas bija pieejams tikai sabiedrības augstākajiem slāņiem. Vienkāršajiem iedzīvotājiem Latvijas teritorijā cukurs bija pieejams no 16.gs. II puses.

Saldumu gatavošanā cukuru izmantoja lielos daudzumos, demonstrējot materiālo situāciju. Cukuru pievienoja arī sāļajiem ēdieniem. Galmā no cukura gatavoja skulptūras, tās dzīrēs izmantoja kā galda dekorus. Iecienīts bija arī marcipāns, ko izmantoja arī kā galda dekoru. Saldumu daudzveidība bija liela – dažādi saldie pīrāgi, kliņģeri, cukuroti āboli, sukādes un citi.

Cukurs kalpoja arī kā dāvana ko pasniedza īpašos gadījumos. Krustvecāki, ejot bērna raudzībās, ņēma līdzi cukurotas garšvielas. Pesaro un Gradara valdnieka Costanzo Sforza un Camilla Marzano D'Aragon kāzās viesiem kā pārpilnības simbolu pasniedza „Zelta naudiņas”, kas bija pagatavotas no cukura.

 

Ar saldumiem - kliņģeriem un cukurotiem augļiem – 16.gs. Ziemassvētku laikā dekorēja arī egli, kas bija uzstādīta pilsētas laukumā.

Senās dzīvesveida skolas pasākumi Bauskas pils muzejā notiek kopš 2010. gada, tās ietvaros apmeklētājiem ir iespēja apgūt dažādas seno amatu prasmes un gūt priekšstatu par Bauskas pils periodam atbilstoša laika cilvēku dzīvesveidu, sadzīves kultūru, zinātni un atklājumiem. Pasākums būs interesants gan pieaugušajiem, gan bērniem.

Biļetes iepriekšpārdošanā var iegādāties Bauskas pils muzeja kasē, un rezervēt pa tālr. 63923793, 63922280 vai e-pastu: bauska.pils@e-apollo.lv. Rezervētās biļetes jāizpērk ne vēlāk kā 30 min. pirms pasākuma.

Biļetes cena: 2,- EUR

Sīkāka informācija pieejama mājas lapā: www.bauskaspils.lv.

 

Informāciju sagatavoja:

Ilva Neimene
Bauskas pils muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste

 

Komentārs par rakstu: Bauskas pilī gatavos renesanses saldumus

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!