Pirmdiena, 4. Marts, 2024
Alise, Auce
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

» Ziņas

Bauskas pils 1. paukošanās turnīrs „Ius gladii”

28.07.2014

3.augustā no plkst. 14:00 līdz 18:00 Bauskas pilī pirmo reizi notiks špagas un floretes paukošanās turnīrs „Ius gladii” (Zobena tiesības). Šis būs īpašs pasākums, jo paukošanās sacensības Latvijā nekad nav notikušas vēsturiskā vidē – pilī, kaut gan sporta veida saknes meklējamas tieši tur, kā arī baušķeniekiem nekad nav bijusi iespēja dabā vērot paukošanās sacensības.

Paukotāju cīņas pieteiks Herolds, kurš vēsturiski bija valdnieku vai bruņinieku pavadonis, ģerboņu pazinējs, sūtnis un tulkotājs. Heroldi turnīra laikā, lai pieklusinātu skatītājus pūta ragā un paziņoja turnīra sākumu, dalībnieku vārdus, titulus un ģerboņus. Bruņinieki cīnīsies par godu dāmām, kuras tos atbalstīs cīņu laikā ar skaļiem aplausiem un uzvaras gadījumā izrādīs īpašu labvēlību – dāvinās savam drošsirdīgajam bruņiniekam kabatas lakatiņu un veltīs neatvairāmu smaidu. Turnīru vēros gan augstdzimušas personas īpašās ložās, gan tauta aiz nožogojuma.

 

Turnīru sākotnējais uzdevums bija pierādīt bruņinieka prasmes un pārākumu. Vēlāk turnīri kļuva ceremoniālāki, mainījās cīņas uzdevumi. 12.-13.gs. turnīru uzvarētājiem dāvināja kādu dzīvnieku – lāci, lauvu vai cūku. Papildus šai balvai uzvarētājs ieguva zaudētāja bruņinieka cīņas aprīkojumu.

Cīņu starplaikā skatītāji varēs vērot uzvarētājiem veltītus cirka „Jaunība” žonglēšanas demonstrējumus un Bauskas pils muzeja Seno deju grupas „Galms” priekšnesumus.

Paukošanās turnīrs veidots sadarbībā ar Latvijas paukošanās federāciju. Bauskas pils turnīrs turpmāk notiks katru gadu un uzvarētājs saņems Bauskas pils ceļojošo balvu, kurā tiks iegravēti uzvarētāju vārdi.

No 14:30 līdz 17:30 Bauskas pilsdrupu pagalmā otro gadu norisināsies turnīrs „Šaušanā ar arbaletu”, kurā bez maksas varēs piedalīties visi interesanti no 16 gadiem. Bērni no 14:25 līdz 17:40 varēs apmeklēt seno spēļu un rotaļu stūrīti. Pasākums noslēgsies 18:00 ar svinīgu Paukošanās un Arbaleta turnīra uzvarētāju paziņošanu un apbalvošanu.

 

Uzskata, ka paukošanās mūsdienās ir sporta veids, kas radies 18.gs. Francijā. Līdz pat mūsdienām franču valodu izmanto starptautisko paukošanās sacensību laikā. Mūsdienu paukošanās cīņas laikā izmanto floreti, špagu un zobenu, kuru pirmsākumi meklējami pirms vairākiem gadsimtiem.Mūsdienās paukošanās laikā netiek gūti ievainojumi, pieskārienus fiksē elektroniski. Katram ieroča veidam ir atšķirīgi punktu skaitīšanas noteikumi – ir noteiktas ķermeņa zonas, kurām pieskaroties noteiktā stiprumā gūst punktus.

Dalība pasākumā bez maksas. Par atsevišķu samaksu būs iespēja apmeklēt muzeja ekspozīcijas un Livonijas ordeņpils centrālo torni ar skatu platformu.

 

PROGRAMMA
Bauskas pils muzeja 1. paukošanās turnīrs „Ius gladii”

Datums: 03.08.2014.
14:00 – 14:10 Svinīga paukošanas turnīra dalībnieku parāde.
14:10 – 14:15 Turnīra dalībnieki „izvēlas” savas sirdsdāmas, kuras savam favorītam ap kreiso roku apsien lentīti, kā zīmi, kurai par godu šodien tiks veltītas visas cīņas. Dāmas atvadās no saviem cīnītājiem, novēl veiksmi un ieņem vietu „ložā”. Paukotāji noiet no skatuves un gatavojas cīņām.
14:15 – 14:20 Turnīra noteikumu izskaidrošana.
14:25 – 14:45 Pirmā cīņa ar špagu. Uzvarētāja „dāma” izrāda savu labvēlību dāvājot priekšnesumu ar žonglēšanu.
14:55 – 15:20 Otrā cīņa ar špagu. Uzvarētāja „dāma” izrāda savu labvēlību, veltot divas dejas.
15:35 – 16:10 Trešā cīņa ar floreti. Uzvarētāja „dāma” izrāda savu labvēlību, dāvājot cirka priekšnesumu.
16:10 – 16:35 Ceturtā cīņa ar floreti. Uzvarētāja „dāma” izrāda savu labvēlību, veltot divas dejas.
16:45 – 17:10 Fināla cīņa par uzvaru paukošanā ar špagu.
17:10 – 17:35 Fināla cīņa par uzvaru paukošanā ar floreti.
17:40 – 18:00 Uzvarētāju paukošanā ar špagu un floreti svinīga godināšana. Turnīra „Šaušana ar arbaletu” uzvarētāju apbalvošana.


Citas aktivitātes paukošanās turnīra laikā
14:30 – 17:30 Turnīrs „Šaušana ar arbaletu” Bauskas pilsdrupu pagalmā. Var piedalīties visi interesenti no 16 gadiem.
14:25 – 17:40 Pils centrālā torņa pagalmā darbosies seno spēļu un rotaļu stūrītis bērniem.

 

Informāciju sagatavoja:
Ilva Bitēna
Bauskas pils muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste
Kontakti:
bauska.pils@gmail.com
Tālr.: 63923793

 

Komentārs par rakstu: Bauskas pils 1. paukošanās turnīrs „Ius gladii”

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 
Rotaļas
Nav neviena sludinājuma.

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!