Otrdiena, 28. Maijs, 2024
Vilhelms, Vilis
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

» Ziņas

Garšīgais Latgales galds. „Latgales kulinārā mantojuma centrs”

05.02.2014

17.janvārī Ludzā norisinājās pirmā biedrības „Latgales kulinārā mantojuma centrs” biedru sapulce. Biedrība tika nodibināta 6.decembrī un tās mērķis ir iesaistīt un apvienot Latgales novada ēdināšanas sektora uzņēmumus, tūrisma pakalpojumu sniedzējus, mājražotājus, amatniekus, ražotājus, pašvaldības, tādējādi veicinot Latgales kulinārā mantojuma un tradīciju saglabāšanu, kā arī sekmējot nacionālās virtuves attīstību un popularizējot reģionālo produkciju.

Mēneša laikā biedrībā iestājās 29 biedri – Latgales novada ēdināšanas sektora uzņēmumi, viesu mājas, atpūtas bāzes, mājražotāji, kas aktīvi darbojas popularizējot Latgales kulināro mantojumu.

 

Ideja par biedrības nodibināšanu šķita ļoti zīmīga, jo tieši šogad aprit 10 gadi kopš pirmajiem projektiem kulinārā mantojuma jomā, kā rezultātā Latgales reģions iestājās Eiropas kulinārā mantojuma tīklā. Visus šos gadus Latgales kulinārā mantojuma tīkla darbību koordinēja Tatjana Kozačuka, Krāslavas novada tūrisma informācijas centra vadītāja, kura ar savu darbu un arī bez projektu finansējuma ir spējusi noturēt uzņēmēju interesi un rezultāts ir nupat izveidotā Latgales kulinārā mantojuma biedrība! Tatjana Kozačuka, Latgales reģiona kulinārā mantojuma tīkla koordinatore un biedrības „Latgales kulinārā mantojuma centrs” valdes priekšsēdētāja atzīmē: „Īstenībā šī ideja biedrības dibināšanai radās pašiem uzņēmējiem un tieši par to man ir liels prieks un gandarījums. Tas nozīmē, ka viņi grib turpināt darbību Latgales kulinārā mantojuma tīklā, attīstīt gastronomisko tūrismu un strādāt Latgales labā! Jebkura reģiona iepazīšana „izgaršojot” nebūt nav mazāk aizraujoša un informatīva kā dabas skaistuma apbrīnošana vai arhitektūras pieminekļu izpēte. 2014. gadā Latgales reģions svin 10 gadu jubileju kopš tas darbojas Eiropas kulinārā mantojuma tīklā. Vēlos pateikties visiem, kas aktīvi darbojās šajā tīklā visus šos gadus, bet īpašs paldies tiem uzņēmumiem, kas darbojās tīklā jau 10 gadus no pašiem pirmsākumiem un šādu uzņēmumu mums ir 7 - atpūtas komplekss Mežinieku mājas, lauku māja Upenīte, kafejnīca Kristīne, zemnieku saimniecība Kurmīši, kafejnīca Papardes zieds, viesnīca Piedruja un muzejs Andrupenes lauku sēta. LIELS Jums PALDIES par Jūsu ieguldījumu, izturību, pozitīvismu un uzticību!”

 

Sākums kulinārā mantojuma tīkla attīstībai Latgalē ir radies, pateicoties biedrībai Eiroreģions “Ezeru zeme”, kas izstrādāja un īstenoja 2 Еiropas Savienības projektus šajā jomā. Ideja par iestāšanos kulinārā mantojuma tīklā radās, iedvesmojoties no Aukštaitijas reģiona (Lietuvā) pieredzes. Sadarbības ar lietuviešu partneriem rezultātā tapis projekts “Kulinārā mantojuma tīkla uzlabošana Latgalē (Latgale CUISINE), kura ietvaros 2004.gada Latgale iestājās Eiropas kulinārā mantojuma tīklā. Otrs projekts tika izstrādāts un īstenots programmas Interreg IIIA Iepazīsti Ezeru zemi ietvaros (2005.-2006.g.).

 

Tāpat 6 gadu garumā Latgales reģiona attīstības aģentūra sekmīgi sadarbojās ar Zviedrijas reģionu – Skane, kas oficiāli ir Eiropas kulinārā mantojuma tīkla koordinators. Šobrīd Eiropas kulināra mantojuma tīkls apvieno 27 pilntiesīgos reģionus, tajā skaitā: 4 reģioni Dānijā, 3 Vācijā, 1 Latvijā (Latgale), 1 Lietuvā (Аukštaitija), 2 Norvēģijā, 9 Polijā, 6 Zviedrijā un 1 Ukrainā. Kā arī darbojas 4 reģioni – kandidāti, tajā skaitā reģions Split-Dalmatia no Horvātijas, reģions Malopolska no Polijas, Alanya reģions no Turcijas un Vitebskas apgabals (Baltkrievija). Eiropas kulinārā mantojuma tīkla dalībnieku atpazīstamība ir nodrošināta, izmantojot vienotu kulinārā mantojuma logotipu. Galvenie šī tīkla mērķi ir uzņēmējdarbības veicināšana, patērētāju vajadzību apmierināšana caur reģionālās identitātes stiprināšanu, veicinot reģionālo ēdienu atpazīstamību, pamatojoties uz Eiropas mārketingu, kā tradicionālo un mūsdienīgo ēdienu attīstību, balstoties uz vietējo un reģionālo resursu izmantošanu.

 

 Šobrīd tiek īstenots Eiropas kaimiņattiecību un partnerības instrumenta Latvijas, Lietuvas un Baltkrievijas pārrobežu sadarbības programmas projekts Nr.LLB-2-266 „Kulināro pakalpojumu uzlabošana Latgales un Vitebskas reģionos, pamatojoties uz kulinārā mantojuma koncepciju” (BELLA CUISINE), kura ietvaros tiek īstenots daudz aktivitāšu kulinārā mantojuma popularizēšanai Latgalē un Vitebskas apgabalā. Bet kā viena no galvenajām projekta aktivitātēm ir paredzēta starptautiskā kulinārā mantojuma centra izveide vienā no vēsturiskajām Krāslavas pils kompleksa ēkām. Ir paredzēts, ka šis centrs durvis vērs vaļa apmeklētajiem jau šovasar.

 

Bet tuvākajās dienās, no 7.līdz 9.februārim visi tiek laipni aicināti uz ikgadējo starptautisko tūrisma izstādi „Balttour 2014”, kas notiks Rīgā. Šogad izstādē Latgales stenda vienojošais moto ir kulinārais mantojums. Tamdēļ Latgales stendā varēs nogaršot un iegādāties Latgales saimnieku sarūpētos gardumus, kā arī Vitebskas apgabala kulināro mantojumu. Izstādē būs lieliska iespēja saņemt jaunus informatīvos materiālus, tajā skaitā projektā BELLA CUISINE ietvaros izdoto brošūru „Latgales reģiona un Vitebskas apgabala kulinārais mantojums”, kas var būt arī kā pavārgrāmata un noderēt saimniecēm virtuvē. Tāpēc stenda apmeklētāji varēs iepazīties ar 2 jauniem gastronomiskajiem maršrutiem „Iepazīsti Dienvidlatgales kulināro mantojumu” un „Iepazīsti Ziemeļlatgales kulināro mantojumu”. Uz tikšanos!

 

Informāciju sagatavoja:

Biedrība „Latgales kulinārā mantojuma centrs”

 

Komentārs par rakstu: Garšīgais Latgales galds. „Latgales kulinārā mantojuma centrs”

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!