Ceturtdiena, 29. Februāris, 2024
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

» Ziņas

Bauskas pils muzejā paukošanās tēmai veltīts pasākums

23.09.2013

28. septembrī plkst. 14:00 Bauskas pils muzejā Senā dzīvesveida skolas pasākums „Paukošanās māksla”. Apmeklētāji uzzinās, kā attīstījusies paukošanās māksla dažādos vēstures periodos un kāda tā ir mūsdienās. Būs iespēja vērot profesionālu paukotāju demonstrējumus.

Pasākumu papildinās ekspresizstāde, kurā būs aplūkojama 1664.gada paukošanās apmācības grāmata, 16.gs. divkaujas duncis un 16. - 17.gs. rapiera asmens, kas atrasts Bauskas pilī arheoloģisko izrakumu laikā.

Par paukošanās attīstības vēsturi un tajā izmantotajiem ieročiem stāstīs Bauskas pils muzeja speciālisti Jānis Grūbe un Ilona Taure. Par mūsdienu paukošanās sporta veidu stāstīs un paraugdemonstrējumus rādīs paukotājs Jānis Jakubovskis un citi sportisti.

 

Senajā Ēģiptē, 1200 gadus pirms mūsu ēras, meklējami paukošanās cīņas pirmsākumi. Templī, netālu no Luksoras, atrasts cilnis, kurā attēlotas cīņas ainas. Paukošanās attīstījusies no divkaujām un dueļiem. Attīstoties kara bruņojumam un ieročiem mainās cīņas veids un paņēmieni. Kara ieročus – šaurasmens zobenus jeb špagu, trīs vai četrasmeņu rapierus, dunčus un vairogus izmantoja arī divkaujās un dueļos.

Viduslaikos Bruņinieku ētikas kodekss noteica, ka arī kaujā bruņiniekiem jācīnās vienam pret vienu jeb divkaujā. Galvenais uzdevums nevis nogalināt, bet saņemt upuri gūstā, ielikt cietumā un gaidīt izpirkuma maksu no tuviniekiem. 15.gs. vidū Eiropā rodas pirmās paukošanās ģildes.

16. un 17. gs. lielu popularitāti iegūst dueļi, tiem ir noteikta attīstības secība, kamēr nonāk līdz cīņai. Katrai pusei ir savs sekundants - parasti tuvi stāvoša persona – labākais draugs, radinieks, uzticības persona. Sekundants cenšas atrunāt no cīņas, bet ja tas neizdodas, tad nosaka ar kādiem ieročiem cīnīsies, vai cīņa būs uz dzīvību - noteiktiem savainojumiem - vai nāvi. Gatavošanās cīņai varēja notikt pat vairāku mēnešu garumā.

Uzskata, ka paukošanās mūsdienās ir sporta veids, kas radies 18.gs. Francijā Līdz pat mūsdienām franču valodu izmanto starptautisko paukošanās sacensību laikā.

 

Arī mūsdienās paukošanās cīņas laikā izmanto floreti, špagu un zobenu, kuru pirmsākumi meklējami pirms vairākiem gadsimtiem. Mūsdienās paukošanās laikā netiek gūti ievainojumi, pieskārienus fiksē elektroniski. Katram ieroča veidam ir atšķirīgi punktu skaitīšanas noteikumi – ir noteiktas ķermeņa zonas, kurām pieskaroties noteiktā stiprumā gūst punktus.

Biļetes iepriekšpārdošanā var iegādāties Bauskas pils muzeja kasē, mākslas salonā Meistars Gothards un rezervēt pa tālr. 63923793, 63922280 vai e-pastu: bauska.pils@e-apollo.lv .

Biļetes cena – 1,50 Ls pieaugušajiem, 0,80 Ls mācību iestāžu audzēkņiem līdz 18 gadu vecumam. Bērniem līdz 7 g. v. ieeja pasākumā bez maksas.

Sīkāka informācija pieejama mājas lapā: www.bauskaspils.lv

 

Ilva Bitēna

 

Komentārs par rakstu: Bauskas pils muzejā paukošanās tēmai veltīts pasākums

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 
Rotaļas
Nav neviena sludinājuma.

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!