Sestdiena, 13. Aprīlis, 2024
Egils, Egīls, Nauris
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

» Ziņas

Maijas dienā Turaidā – zibakcija „Atzīsties mīlestībā!”

01.05.2013

Maijā, kad uzplaukt smaržīgie pavasara ziedi, skan putnu gaviles un daba uzzied romantikas krāšņumā, sirdis no jauna uzplaukst jūtām un pukst ticībā mīlestībai. Maijā, kad vārda dienu svin Maijas, Turaidas muzejrezervātā ik gadu tiek godināta meitene Maija Greifa – Turaidas Roze, atgādinot mīlestības leģendu, kas stāsta par notikumiem Turaidā 17. gadsimta sākumā. Senais nostāsts vēsta par meiteni Maiju, kura mīlestības vārdā zaudēja dzīvi, nosargājot savu godu un uzticību mīļotajam.

Šogad Maijas dienā 10. maijā plkst. 19.00 tiek organizēta zibakcija „Atzīsties mīlestībā!”, kurā piedalīties aicināti dažādu paaudžu pāri, - visi kas mīl, uzticas viens otram un ir drosmīgi, lai to apliecinātu kopā esot Turaidas Rozes piemiņas vietā Turaidā. Pāri aicināti apliecināt savas mīlestības jūtas, paužot viens otram tās īpašos vārdos un acu skatos, tverot vārdos neaprakstāmās burvības mirkļa sajūtas, visiem kopā klausoties smeldzīgo stāstu par Turaidas Rozes mīlestību un drosmīgo rīcību.

Skaistā leģenda iedvesmojusi daudzus radošus mūziķus, rakstniekus un dzejniekus mākslas valodā vēstīt par mīlestības trauslo spēku. Vidzemes tiesas asesors Magnuss fon Volffelts 1844. gadā publicēja rakstu par šo notikumu, kas iedvesmoja dzejnieku Adalbertu Kamereru (1786—1848) sacerēt romantiski vēsturisku poēmu "Turaidas jaunava”. Leģendas iespaidā 1926. gadā Emīls Melngailis uzrakstīja baletu "Maija (Turaidas Roze)" un 1927. gadā Rainis radīja traģēdiju "Mīla stiprāka par nāvi", kā arī tapa citi radoši darbi. Viens no spilgtākajiem mūsdienu autordarbiem ir 2000. gadā radītā Zigmāra Liepiņa opera „No rozes un asinīm”. Leģenda ir dzīva, tā no paaudzes uz paaudzi tiek nodota mutvārdu veidā, un laika gaitā ir izveidojusies īpaša jaunlaulāto tradīcija – savā kāzu dienā mīlestības un uzticības zvērestu viens otram dot Turaidā, vietā, kur staigājusi un mīlējusi Turaidas Roze.�Iesākot rītu, senajā Baznīckalnā muzejrezervāta darbinieki Turaidas Rozes piemiņas vietā stādīs jaunus rožu stādus, aizdegs simbolisku mīlestības gaismu un visas dienas garumā īpaši sveiks muzeja apmeklētājas, kuru vārds ir Maija. Visām Maijām, uzrādot personu apliecinošu dokumentu, tiks dāvāta bezmaksas ieeja Turaidas muzejrezervātā un skaista pastkarte ar Baznīckalna attēlu. Šajā dienā der atcerēties Zigmāra Liepiņa teikto laikā, kad viņš gatavojās operas pirmizrādei: „Turaidas zeme ir svēta no rozes un asinīm. Turaidas Roze simbolizē sievietes uzticību.”

Anda Skuja
TMR Izglītojošā darba un komunikācijas daļas vadītāja
Tālr. 26572142
www.turaida-muzejs.lv
Twitter @TURAIDAsmuzejs

Komentārs par rakstu: Maijas dienā Turaidā – zibakcija „Atzīsties mīlestībā!”

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!