» Ziņas
Restorāns “Rātes Vārti” atklāj savu veiksmes atslēgu
Turpinot iepazīstināt ar šovasar radīto Valmieras maršruta „Gardēžu pastaiga” piedāvājumu, aicinām ielūkoties vēl kāda Valmieras restorāna virtuves noslēpumos. Īpaši iecienīta un iemīļota vieta valmieriešu un pilsētas viesu vidū ir restorāns „Rātes Vārti”, kas šogad atzīmē savu desmitgades pastāvēšanas jubileju. Tāpēc sarunā ar restorāna īpašnieci Ivetu Bošu šoreiz par restorāna „Rātes Vārti” veiksmes atslēgu un spēju nosargāt savu vietu bagātīgajā Valmieras puses ēdināšanas pakalpojumu klāstā.
Recepte: „Rātes delikatese”
Ceptas liellopa akniņas saldā krējuma un sīpolu mērcē ar ābolu, brūkleņu ievārījumu un kartupeļu – kaņepju biezeni.
• Liellopu akniņu sagriež šķēlītēs, nedaudz ar gaļas āmuru izdauza, apkaisa ar garšvielām, apviļā miltos un apcep uz panniņas brūnu.
• Pārlej ar saldo krējumu un liek cepeškrāsnī. Cep 180 grādos apmēram 10 minūtes.
• Ābolam izņem serdi, sagriež ripiņās un tvaicē brūkleņu sulā.
• Grauzdētus kaņepju graudus saberž piestā, apbrūnina uz pannas sviestā un piejauc saputotam kartupeļu biezenim, tad visu kopā izkarsē.
• Pasniedz liellopa akniņu ar kartupeļu-kaņepju biezeni, dekoram uzliek tvaicētu ābolu un brūkleņu ievārījumu, virsū liek zeltaini apceptus sīpolu gredzenus. Lai labi garšo!
Saimniece iesaka! Akniņu nedrīkst pārcept, tad tā kļūst sausa. Tai jābūt sulīgai. Akniņu labāk izkarsēt panniņā, ar kuru tiks pasniegts ēdiens. Sīpolu gredzenus viegli apbrūnina, tad sīpoliem pazūd rūgtums. Kaņepēm jābūt grauzdētām un rūpīgi saberztām.
Kur Jūs smeļaties idejas restorāna ēdienkartei?
Arī mūsu restorāns ir dažādu garšu meklējumos, tāpēc būtiska nozīme ir ēdienkartes izstrādei, kur arvien lielāks akcents tiek likts uz vietējiem sezonas dārzeņiem, augļiem un zivīm, kas ēdienu garšu padara daudz dabīgāku un kvalitatīvāku. Pašu radītas receptes top mūsu komandas sadarbības rezultātā. Šeit noder semināros gūtās zināšanas, pieredze, prasmes un idejas, kas pārtop īpašos restorāna „Rātes vārti” ēdienos un tas raksturo mūsu vārdu. Labam ēdienam piederas labs vīns. Restorāna vīna cienītajiem ir iespēja baudīt plašu vīnu klāstu un iegādāties vīnus restorāna Vinotēkā.
Kā Jūs nonācāt līdz savam restorānam?
Sākumā bijām maza kafejnīca līdz pamazām izaugām. Šogad restorānam „Rātes Vārti” aprit 10 gadi, savukārt uzņēmumam „Kantine B” (aut. Iveta Boša ir uzņēmuma „Kantine B” vadītāja, kurā ietilpst restorāns „Rātes Vārti” un kafejnīca „Bastions”) nākamais gads būs jubilejas zīmē, jo tad apritēs jau 20 gadi kopš uzņēmuma dibināšanas. Tas, kā mums šajos 20 gados ir veicies, kā esam strādājuši un noturējušies, patiešām ir viens no veiksmes stāstiem, jo ēdināšana ir sarežģīta biznesa nozare, kas prasa lielu ieguldījumu, zināšanas, prasmes un nenoliedzami arī izturību.
Par veiksmes stāstiem runājot, kā Jūs raksturotu, kas ir tā īpašā restorāna „Rātes Vārti” veiksmes atslēga?
Spēja uzrunāt dažādus tirgus segmentus ir viena no mūsu veiksmes atslēgām. Viens no mūsu galvenajiem trumpjiem ir arī individuālā pieeja katram viesim. Mūsu apmeklētāji atzinīgi novērtē galda klāšanas servisu, jo katram pasākumam gatavojamies ar īpašu rūpību un izsmalcinātību. Noteikti jāpiemin restorāna „Vasaras dārzs”. Tā noformējums ir mazliet atšķirīgs no ierastā, jo gan interjerā, gan ēdienu piedāvājumā ievērojam tematiku senās tirgotāju apvienības „Hanzas” noskaņās. Veiksme slēpjas arī sadarbībā ar citiem tūrisma uzņēmējiem. Esam izveidojuši lielisku sadarbību ar aktīvā tūrisma centru „Eži”, „Valmieras Drāmas teātri”, „Valmiermuižas alus” darītavu u.c. uzņēmumiem. Ik gadu latviskā bukstiņbiezputra spēcina laivu, slēpju un velo marša dalībniekus. Piedalāmies dažādos pasākumos, šogad bagātinājām Valmieras pilsētas svētku noskaņu, piedāvājot svētku dalībniekiem virpot māla keramikas podus un izgatavot svilpes, kā arī citus māla suvenīrus. Šī iespēja tika nodrošināta, sadarbojoties ar podnieku Pauliņu ģimeni no Latgales. Pilsētas svētku ietvaros „Zaļajā ielā” prezentējam savu jauno vasaras produktu Rātes vārtu mājas saldējumu- dabīgs produkts, kas tiek ražots no dabīgām izejvielām un sezonas ogām. Tas tika atzinīgi novērtēts gan Latvijas vadošo pavāru, gan gardēžu vidū. Veiksmes atslēga slēpjas mūsu darbības virzienu dažādībā un kopumā.
Dažkārt ir dzirdēts, ka īpašnieki par savu uzņēmumu izsakās kā par azotē izlolotu „bērnu”. Un bērni taču mēdz sagādāt gan lepnumu un prieku, gan reizumis arī rūpes. Kāda bijusi Jūsu pieredze?
Katrs pasākums, kurā ieguldīts darbs un kas gala rezultātā izdodas, rada gandarījuma sajūtu. Tajā slēpjas visa sāls. Ja viesis ir apmierināts un pasaka „paldies”, tas jau arī ir tas prieks un lepnums. Vēl patīkamāk ir tad, kad viesis atgriežas un izrāda uzticību. Katram uzņēmējam, protams, gadās arī rūgtie brīži, taču, manuprāt, jebkura negatīva atsauce vai kritika ir atskaites punkts, kad jāprot uz sevi paskatīties no malas un jāsaprot, kas ir trūkumi un kam jāpievērš lielāka uzmanība.
Kā Jūs raksturotu tipisko “Rātes Vārtu” klientu?
Pamatā tie ir valmierieši un pilsētas viesi, kas ciena pārbaudītas un klasiskas vērtības, tāpēc šogad saviem apmeklētājiem esam sagatavojuši jaunumu – īpašu lappusi ēdienkartē „Rātes Vārtu klasika”. Tajā iekļauti tādi ēdieni, kurus mūsu viesi izvēlējušies baudīt visbiežāk. Kā piemēru varu minēt iecienīto „Valmierieti” (aut. cūkgaļas karbonāde ar zaļumiem, kas tiek pasniegta ar klienta izvēlētām piedevām), „Dzirnezers” (aut. vistas filejas karbonāde ar zaļumiem, kas tiek pasniegta ar klienta izvēlētām piedevām), „Medū cepta rudzu maize ar mājas saldējumu” (aut. – pļavas ziedu medū cepta rupjmaize ar mājas saldējumu), arī „Rātes delikatese”. Interesanti, ka mums ir arī viesi, kas regulāri izvēlas baudīt tieši „Rātes delikatesi”, lai gan esam centušies piedāvāt arī citus ēdienus dažādam garšu baudījumam. Tāpat vēlos atzīmēt, ka esam ieviesuši jaunas ēdienu nianses, atsaucoties uz raidījuma „Mūsdienu Latvijas garša” idejām. Īpaši rekomendēju nogaršot populāro zemeņu krēmu, kas tiek pasniegts ar vaniļas mērces putām.
Kādas tendences ēdināšanas jomā Jūs prognozējat nākotnē? Vai variet atklāt arī kādus nākotnes plānus saistībā ar restorānu „Rātes Vārti”?
Pēc latviešu ticējuma par nākotnes plāniem nedrīkst īpaši daudz runāt (smejas). Man šķiet, ka arvien spēcīgāk latviešu virtuvē nostiprināsies tendence izmantot pašmāju produktus ēdienu tapšanā. Domāju, ka galvenais nacionālajā latviešu virtuvē būs spēja radīt konkurētspējīgu piedāvājumu - vietējo produktu, kas ir ekoloģiski tīrs, kā arī skaista un estētiska ēdiena baudīšanas vide kopā ar teicamu servisu. Runājot par nākotni, man šķiet, ka raidījumā „Mūsdienu Latvijas garša” paustā ideja par vietējās produkcijas izmantošanu ēdināšanā būs galvenā nākotnes virzība, kurā mēs strādājam jau šodien.
Informāciju sagatavoja:
Anita Deigele
Valmieras pilsētas pašvaldības
Sabiedrisko attiecību un tūrisma nodaļas
Tūrisma informācijas centra konsultante
Mob.tel..: 25437177