Piektdiena, 19. Aprīlis, 2024
Vēsma, Fanija
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

» Ziņas

Restorānos ievieš sauso dienu

26.02.2010

Atzīstot kļūdu, Saeimas deputāti izrāda nezināšanu, ko nozīmē mazumtirdzniecība

Pret skolēnu piedzeršanos vērstais 1.septembra sausais likums, ko ceturtdien galīgajā lasījumā atbalstīja Saeima, izraisījis ne vien pašu skolēnu smīnus, bet arī asus iebildumus no restorānu un kafejnīcu saimniekiem. Izrādās, vēršoties pret alkohola tirdzniecību šajā dienā veikalos, deputāti nobalsojuši arī, ka to nedrīkstēs tirgot nedz kafejnīcās, nedz restorānos. Daži deputāti atzīst kļūdu, sakot, ka īsti jau tā nemaz nav gribējuši. Saeimas deputāti arī piemirsuši, ka ir gadi, kad 1.septembris iekrīt brīvdienā, un tad Zinību diena tiek pārcelta uz pirmdienu — tā tas, piemēram, būs 2012.gadā.

Vai, tā sanāca

Šīs normas autore ir Jaunā laika Saeimas deputāte Sarmīte Ķikuste, kura to iesniedza uz otro lasījumu, un deputāti to atbalstīja, ceturtdien trešajā lasījumā balsoja, vai šo normu svītrot vai atstāt. Par svītrošanu nobalsoja tikai 37 Saeimas deputāti, un aizliegums palika spēkā. S.Ķikuste gan atzīst, ka, iesniedzot priekšlikumu, vēlējusi vērsties tikai pret veikaliem, nevis kafejnīcām un restorāniem. Jautāta, vai tagad ir pārsteigta par rezultātu, kas nozīmē, ka arī, piemēram, vakariņojot restorānā, nevarēs pasūtīt glāzi vīna, viņa atbild: "Nevajag mani taisīt par galveno vainīgo. (..) Likuma grozījumu sagatavošanas kvalitāte ir atkarīga no Tautsaimniecības komisijas."

Kā izrādās, skaidrības par jēdzienu "mazumtirdzniecība", kas ietver gan veikalus, gan kafejnīcas un restorānus un uz ko vērsts aizliegums, nav tikai S.Ķikustei, bet vēl citiem deputātiem. "Kad atbalstīju šo normas redakciju, biju pārliecināta, ka tā attiecas tikai uz veikaliem. Šo ierobežojumu nevajadzētu attiecināt uz restorāniem un kafejnīcām — tos bērni parasti nevar atļauties," atzīst deputāte Ausma Ziedone-Kantāne (JL). "Varbūt esmu kļūdījusies, bet priekšlikumu atbalstīja daudzi. Par to 1.septembri es teicu, ka jāformulē citādi, bet tas netika uzklausīts."

Tā kā partijām šis bija individuālais balsojums, nezinātāji, izrādās, ir arī citās partijās. "Piekrītu, ka jautājums nebija pietiekami izprasts un izdiskutēts. Taču vēl ir laiks šo likumu grozīt, līdz septembrim vēl ir laiks," saka LPP/LC deputāte Inta Feldmane. Viņa gan piebilst, ka nekas traģisks jau neesot noticis. "Ja arī valstī būs viena diena bez alkohola — tas būtu tikai apsveicami." Savukārt no Tautas partijas Vairas Paegles teiktā var secināt, ka viņa vispār nav iedziļinājusies, par ko balso. "Biju palaidusi garām, ka šāda redakcija skar arī restorānus un bārus. Tagad tā acīmredzot būs jāpārskata," vainīgi saka V.Paegle, lai gan zīmīgi, ka viņa balsojusi pret 1.septembra sauso likumu.

Pieļauj, ka apies

Par pieņemto normu jau kritiski izteikušies restorānu saimnieki. "Ko?" pieņemtajam lēmumam nespēj noticēt restorāna Vincents šefpavārs Mārtiņš Rītiņš. "Ja pie laba ēdiena nevar dabūt labu vīnu, cilvēks piecelsies un ies prom," viņš komentē.

Saeima esot pieņēmusi absurdu lēmumu. "Mēs būsim par apsmieklu pasaules acīs," uzskata pavārs.

Nezinu, vai mūs sapratīs tūristi, un gribētos pajautāt lēmuma pieņēmējiem, kā viņi to iedomājas, norāda arī Viesnīcu un restorānu asociācijas pārstāve Santa Graikste. Septembris Latvijā vēl esot tūristu mēnesis. Asociācijas pārstāvji piedalījušies Tautsaimniecības komisijas sēdē, taču par šādu variantu runāts neesot. Restorānu pārstāvji sapratuši, ka runa ir tikai par veikaliem.

Viesnīcas Bergs direktore Iveta Sprūdža portālam nozare.lv nenoliedz iespēju, ka tiks meklēti varianti, kā klientam neradīt neērtības. "Restorāna piedāvājumā ir gardēža vakariņas, pie kurām piedāvā dzērienus. Kāpēc lai starp šiem dzērieniem nebūtu glāze vīna, kas ir iekļauta kopējā cenā? Ēdināšanas uzņēmumam ir iespējams variēt," norāda Sprūdža.

Kritiku pauž arī paši skolēni, kurus deputāti ar šo lēmumu centušies "pārmācīt". Neviens no Dienas aptaujātajiem jaunās paaudzes pārstāvjiem neticēja, ka aizliegums varētu apturēt jauniešu vēlmi apreibināties, ja tāda ir. "Ja runa ir par jauniešu nodzeršanos 1.septembrī, es uzskatu, ka var arī [alkoholu] nopirkt tajā pašā augusta pēdējā dienā," norādīja 12.klases skolniece Armanda Vilcāne no Līvāniem.

***

Kā vērtējat aizliegumu 1.septembrī tirgot alkoholu?

Agnija Vaivode, 11.klases skolniece no Preiļiem

Ja skolēni gribēs, viņi tāpat dabūs alkoholu. Savā ziņā tas [aizliegums] pat varētu būt pareizi, bet, tā kā es zinu, ka jauniešiem arī patīk izklaidēties, es domāju, ka tam nav jēgas. Jaunieši vienkārši nopirks iepriekšējā vakarā.

Kristaps Keirišs, 12.klases skolnieks no Vecumniekiem

Es domāju, ka vajadzētu atļaut tirgot alkoholu, jo tāpat, ja gribēs tusēties 1.septembrī, visi nopirks iepriekšējā dienā. Vai arī atradīs, kur iegādāties alkoholu, jo ir jau tāpat tādas vietas…

Armanda Vilcāne, 12.klases skolniece no Līvāniem

Es domāju, ka tam nav pilnīgi nekādas nozīmes. Ja runa ir par jauniešu nodzeršanos 1.septembrī, es uzskatu, ka var arī [alkoholu] nopirkt tajā pašā augusta pēdējā dienā. Tas ir jārisina nedaudz savādāk. Jāsāk ar to, ka šo problēmu ir jāsāk risināt skolās, lai jauniešos pašos ir tā apziņa, ka tas nav vajadzīgs. Ne jau nepārdot, un viss.

Jānis Freimanis, mācās 11.klasē, no Jelgavas

Visticamāk, visi alkoholu nopirks jau 31.augustā, tāpēc tas nemazinās alkohola pircēju skaitu. Ar aizliegumiem, manuprāt, nav vērts to risināt. Drīzāk policijai vajadzētu pastiprināti kontrolēt.

Rudīte Dukovska, mācās 9.klasē, no Tukuma

Domāju, ka tas nav diez cik efektīvi, jo vienalga jaunieši to varēs nopirkt vienu dienu ātrāk vai vienu dienu vēlāk. Tas neko nemainīs. Alkohola problēma, protams, ir, bet ne jau visi dzer. [Kā to risināt?] Varbūt visiem pārbaudīt dokumentus, mums pilsētā visiem nepārbauda, tikai jaunākos pārbauda.

Komentārs par rakstu: Restorānos ievieš sauso dienu

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!