Sestdiena, 20. Jūlijs, 2024
Ramona, Ritma
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

» Ziņas

Bērzu sulu diena Turaidā

07.04.2011

Kad pienācis pavasaris, zeme ir atkususi un laiks kļuvis siltāks, klāt arī sulu laiks. Turpinot pagājušā gada pavasarī iesākto tradīciju, Turaidas muzejrezervāts 9. un 10. aprīlī no plkst.12.00 līdz 17.00 aicina visus uz Bērzu sulu dienām Turaidā, kuru laikā būs iespēja uz vietas baudīt svaigas un raudzētas bērzu sulas, kā arī uzzināt dažādas sulu raudzēšanas receptes un praktiskus padomus bērzu sulu vākšanā un lietošanā. Abas dienas plkst. 14.00 notiks bērzu sulu urbšanas tehnoloģijas demonstrējumi, kuros piedalīsies muzeja speciālisti. Ikviens būs aicināts dalīties pieredzē sulu uzglabāšanas receptēs.

Turaidas muzejrezervāts ir bagāts ar bērzu audzēm un sulā, ko pavasarī iegūst tieši no koka, virmo viss zemes spēks. Ikvienam sulu baudīt kārotājam svarīgi būt vērīgam, jo katru gadu sulu tecēšana norit atšķirīgi, kas cieši saistīts ar laika apstākļiem. Šīs norises sākas, kad ir nokusis sniegs un dienas ir siltas, bet naktīs temperatūra joprojām nokrītas zem nulles. Sulu tecēšana izsīkst, tiklīdz kokiem sāk plaukt lapas. Sulas var iegūt gan no bērziem, gan no kļavām. Garšas ziņā kļavu sulas ir saldākas par bērzu sulām, jo vairāk satur cukuru. Savukārt, ja grib iegūt saldākas bērzu sulas, jāurbj bērzā, kas aug sausā vietā pakalniņa galā.

 

 

Bērzu sulas satur daudz dabisko cukuru un mikroelementu, ko organisms viegli asimilē, tāpēc tām ir spēcinoša iedarbība. Bērzu sulas var dzert, lai uzlabotu imunitāti, atvieglotu podagras, reimatisma un radikulīta sāpes un paātrinātu brūču dzīšanu. Zinātāji apgalvo, ka pavasarī izdzerot vismaz desmit litrus tikko tecinātas bērzu sulas, no organisma tiek izskaloti visi ziemā uzkrājušies sārņi.

 

Tautas recepte bērzu sulu uzglabāšanai:

Tikko atnes svaigu bērzu sulu, to izkāš, salej trīs litru stikla burkās. Uz vienu trīs litru burku liek trīs ēdamkarotes cukura, naža gala citronskābi, tad liek piecas rozīnes, upeņu zariņu un citrona mazu, mazu šķēlīti. Burku aiztaisa ar dubulto plastmasa vāku un noliek siltumā. Kad sula sāk jau palikt balta, tad burkas uzreiz nes uz pagrabu un, ja ir auksts pagrabs, var glabāt līdz pat Jāņiem.

 

Uz tikšanos Turaidā, baudot svaigas bērzu sulas!

www.turaida-muzejs.lv

Komentārs par rakstu: Bērzu sulu diena Turaidā

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 
Rotaļas
Nav neviena sludinājuma.

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!