Ceturtdiena, 29. Februāris, 2024
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

» Ziņas

Aicinām apskatīt gadsimtiem senas vērtības Cēsu Vēstures un mākslas muzeja ATKLĀTAJĀ KRĀJUMĀ

11.11.2010

Lai veicinātu sabiedrības vēlmi pētīt un izzināt mūsu vēsturi, interesēties par kultūrvēsturiskajām vērtībām, Cēsu Vēstures un mākslas muzejs sniedz unikālu iespēju – klātienē apskatīt un iepazīties ar gadsimtiem seniem priekšmetiem, no kuriem daudzi līdz šim nav bijuši izstādīti muzeja ekspozīcijās.


Foto: Daiga Janševska

Trešdien,17.novembrī plkst.14:00 svinīgi tiks atvērts Cēsu Vēstures un mākslas muzeja atklātais krājums (Rīgas iela 23), kurā klātienē būs apskatāmi vairāk kā 3000 vēsturiski vērtīgi priekšmeti, kas stāsta par Cēsu pilsētas un novada vēsturi.

Atklātā krājuma ekspozīcija izvietota divās zālēs, kur tematiski sagrupēti priekšmeti sākot no mēbelēm,traukiem, gaismekļiem, gludekļiem, darbarīkiem, apaviem līdz pat saldumu kārbām, rotaļlietām un grezniem galda piederumiem. Interesants ir fakts, ka daudzi izstādītie priekšmeti vairs nav atrodami pielietojumā mūsdienās, turklāt citu mūsdienīgi populāru un nepieciešamu lietu „senči” ir bijuši jau senā pagātnē izgatavoti, tikai vienkāršotākā veidā. Piemēram, pagājušā gadsimta 20.gados jaunās māmiņās kā palīgu bērnu pieskatīšanā jau tad izmantoja ļoti vienkāršu uz riteņiem uzmeistarotu koka „staiguli”, savukārt milti netika mērīti kilogramos, bet gan speciāli tam paredzētā miltu kastē – garņicā, kura datēta 1845.gadā, bet elektronisko svaru priekštecis – atsvars svariem jau bijis atzīmēts no 1766.gada.

Cēsu muzeju kā publiski pieejamu muzeju 1925. gadā dibināja Latviešu Senatnes pētītāju biedrības Cēsu nodaļa. Muzeja dibinātāju kodolu sastādīja Cēsu skolotāji. Tolaik muzeja ekspozīciju veidoja pēc savākto priekšmetu kolekciju principa un tā bija sadalīta četrās daļās – arheoloğijas, etnogrāfijas, kara un bibliogrāfijas. Tie arī bija galvenie darba virzieni, kuros muzeja darbinieki strādāja, lai iegūtu eksponātus. Iepriekšējās muzejnieku paaudzes vēstures priekšmetu iegūšanai rīkoja etnogrāfiskas ekspedīcijas. Mūsdienās krājuma priekšmetu komplektēšana notiek līdzīgā veidā, iegūstot tos gan dāvinājumu ceļā, gan arī mērķtiecīgi piesaistot finansu līdzekļus īpaši vērtīgu krājuma priekšmetu iepirkšanai.

 

Šobrīd muzeja krājumā glabājas vairāk kā 150000 muzeja priekšmeti par Cēsu pilsētas, novada un Vidzemes reģiona vēsturi. Krājumā glabājas plaša arheoloģisko priekšmetu kolekcija, etnogrāfisko priekšmetu, iespieddarbu, dokumentu, fotogrāfiju kolekcijas par pilsētas, novada un reģiona vēsturei nozīmīgām un aktuālām tēmām. Muzeja lepnums – Latvijas sarkanbaltsarkanā karoga vēstures materiālu kolekcija.

 

Cēsu Vēstures un mākslas muzeja atklātais krājums publiskai apskatei būs pieejams svētku dienās 18.,19.,20.novembrī no plkst.10:00 – 15:00, pēc tam iepriekš piesakoties pa tālruni 26551018 vai 64120618 (Evita Muceniece).

Komentārs par rakstu: Aicinām apskatīt gadsimtiem senas vērtības Cēsu Vēstures un mākslas muzeja ATKLĀTAJĀ KRĀJUMĀ

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 
Rotaļas
Nav neviena sludinājuma.

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!