Trešdiena, 13. Novembris, 2024
Jevgēņija, Jevgēņijs, Eižens
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Neapzinātās kultūras mantojuma vērtības

ceturtdiena, 8. aprīlis (2010)   

Igaunijas valsts mežu apsaimniekošanas centrs, Valsts meža dienests un Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāts ir uzsākuši kopīgu projektu „Neapzinātās kultūras mantojuma vērtības kopējā dabas un kultūras telpā”.

 


Šis ir jauns kultūras tūrisma piedāvājums, jauns projekts „Kultūras mantojums”, kas aktīvi aicina piedalīties katru iedzīvotāju sev zināmās vēsturiskās vietas apzināšanā un paglābšanā no aizmirstības, savas dzimtas tradīciju saglabāšanā. Izplatītajā paziņojumā Ziemeļlatvijas pilsētās un pagastos teikts: „Latvijā lauku ainavā atrodams bagātīgs kultūras mantojums, kas liecina par tautas senvēsturi un saimniekošanas tradīcijām. Daļa objektu ir ietverta valsts un vietējās nozīmes kultūras pieminekļu sarakstā un tiem ir noteikta valsts aizsardzība, bet daudzi vēl nav apzināti.” Projekta veidotāji vērš uzmanību, ka liecības, kas laukos un mežos saglabājušās par aizgājušiem laikiem un darbiem, ir katra zemes īpašnieka bagātība un senču atmiņas. Mūsu pienākums ir tās saglabāt.
 

 


Par kādiem objektiem ir runa? Izplatītajā aicinājumā vēsturiskās ainavas sastāvdaļu un objektu saraksts ir gana plašs un dots arī skaidrojums. Īsumā raksturojot, projekta ietvaros uzmanība tiks pievērsta mājvietām, ceļiem un robežām, kokiem un koku grupām, mežiem, industriālajiem kompleksiem un ražotnēm, ūdeņiem, militārajām būvēm un vietām, apbedījumu vietām, sakrālajām vietām, mītiskajām un nostāstu vietām, kultūras, izglītības un sabiedriskās dzīves norišu vietām.

 


Aicinājumā iedzīvotājiem uzsvērts: „Ļoti daudzi objekti neprasa aizsardzību, tikai uzmanīgu apsaimniekošanu, atbrīvošanu no apauguma un lepnumu par savu senču mantojumu.” Ja ir vēlēšanās (un iekšējā nepieciešamība) iesaistīties projekta īstenošanā, tad tiek piedāvāta iespēja apmeklēt informatīvās un izglītojošās sanāksmes pagastos; palīdzēt inventarizētājiem ar informāciju par senām, vēsturiskām vietām un objektiem. Inventarizācijas laikā iegūto informāciju paredzēts iekļaut publiski pieejamā datu bāzē, ko varēs izmantot gan iedzīvotāji, gan pašvaldības. Vairāk informācijas par projektu www.vmd.gov.lv sadaļā „Projekts „Kultūras mantojums””.

 


Ar prieku jāatzīst, ka arvien vairāk cilvēku izjūt nepieciešamību apzināt savas dzimtas vēsturi, veidot dzimtas kokus, saglabāt katru piemiņas zīmi, kas liecina par nozīmīgiem notikumiem laikmetu un likteņu griežos. Tā tas ir visur Latvijā: mēs kļūstam bagātāki ar savu vēsturi, ar atmiņām, ar pārmantojamību no paaudzes paaudzē. Veidojas arī jaunas sabiedriskās organizācijas, kas par savu pamatuzdevumu uzskata sava novada kultūrvēstures pētīšanu. Tā, piemēram, Krimuldas novadā izveidojusies „Krimuldas draugu biedrība”. Viens no biedrības mērķiem – savākt un apkopot vēsturisko materiālu, lai nākamgad, kad Lēdurga atzīmēs savu astoņsimtgadi, iznāktu grāmata par Krimuldas novadu. Lai veicas šai un citām biedrībām, lai veicas katrai Latvijas ģimenei, kas apzinās dzimtas tradīcijas un savas saknes – gluži kā ozoli, kas sensenis tikuši stādīti katrā īsta latviešu saimnieka mājā.
 

Komentārs par rakstu: Neapzinātās kultūras mantojuma vērtības

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 
Rotaļas
Nav neviena sludinājuma.

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!