Sestdiena, 13. Augusts, 2022
Velga, Elvīra
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Āraišu pasaka

trešdiena, 11. novembris (2009)   

Āraišos ir apmeklējamas burvības un šarma pilnas vietas, kas ietver gleznainas ainavas un kultūrvēsturisku ekskursiju. Āraišu ezerpils atrodas nieka 7 km attālumā no Cēsīm, vietā, kas atklāj visu novada skaistumu. Leģendas, kas apvij šo vietu, ir senas un mistiskas – vietā, kur atrodoties nogrimusī pils, tagad ir maza saliņa, bet par pašu ezeru ir virkne ar teikām, kas nav radušās bez pamata, jo arheoloģisko izrakumu laikā atklājās fakts, ka ezera sala nav vis dabīgs veidojums, bet gan īsts senlatviešu nocietinājums, kas veidots un apdzīvots 9. – 10.gs. Dotajā brīdī šī ezerpils ir piemineklis, kuru visaktīvāk pēta, ja raugāmies visas ziemeļaustrumu Eiropas virzienā, jo šeit atrasti koka celtņu vraki, kas saglabājušies līdz mūsdienām ļoti labi, kā arī dažādi sadzīves priekšmeti. Āraišu ezerpils rekonstrukcija un brīvdabas arheoloģiskā muzeja veidošana notiek lēni, bet pamatīgi.

 

Āraišu ezerpils 

araisu ezerpils

 

Ezerpili atklāja grāfs Kārlis Georgs fon Zīverss, un tas notika tālajā 1876.gadā, bet tas nebūt nenozīmē, kas šis objekts ir līdz galam izpētīts un apgūts turpmākajos gados – tas notika vien 70-tajos, kad plaša mēroga pētījumi padziļināti ielūkojās pils vēsturiskajā mantojumā. Sākotnēji vien zināmi bija fakti, ka zvejnieku izmestie tīkli kaut kur ieķērās, tādejādi Zīverss atklāja aptuveni sešas apbūves un senlietas, bet izrakumiem apstākļi nebija visai piemēroti nemitīgo problēmu ar ūdeni dēļ. Vēlāko pētījumu laikā atsedza aptuveni 150 dzīvojamās un saimniecības būves, kā arī sens dambis, kas veidots, kā savienojums ar krastu – visas šīs vietas atklāja vēl neapgūtus zināšanu laukus – celtniecības paņēmienus, kas līdz tam brīdim nebija iepazīti. Atrastas aptuveni 3700 senlietas. 70-to gadu izrakumus vadīja arheologs Jānis Apals, kurš ir arī rekonstrukcijas iniciators, un šajā laikā tika izpētītas aptuveni ¾ no kopējās platības.

 

Arheoloģiskie atradumi 

Arheoloiskie atradumi

 

Šeit notiek dažādi folkloras sarīkojumi, bišu dienas, kā arī daudzi citi latviskajai mentalitātei piedienīgi pasākumi, tāpat arī pieejamas gluži ikdienišķās ekskursijas ar gidu, kas savu nekomplicēto raksturu atklāj no jauniem aspektiem.

 

 

Āraišu pilsdrupas 

araisu pilsdrupas

 

Āraišu ezerpils ir Baltijā pirmais arheoloģiskais brīvdabas muzejs – šī iemesla dēļ vien ir vērts aizbraukt to aplūkot. Tajā var apskatīt mājokļus, kādos dzīvojuši mūsu senči pirms tūkstoš gadiem, bet turpat netālu atrodas Āraišu pilsdrupas (XIV–XVII gs.), kas arī ir ievērojams objekts, ja vien esat iegriezies šajā pusē.

Komentārs par rakstu: Āraišu pasaka

karlis kaulins
05.10.2015 18:56:53
skaista teika
Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!