Sestdiena, 13. Augusts, 2022
Velga, Elvīra
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Neplānotā ekskursija pie lāčiem

pirmdiena, 9. novembris (2009)   

Par kokapstrādes meistaru Ēriku Kanaviņu no Balviem uzzināju, kad meklējām izdevīgāko piedāvājumu koka kāpņu izgatavošanai. Viņš ir Latgalē pazīstams koka mēbeļu, pirts lietu un dažādu atpazīšanas zīmju, norāžu meistars. Lai iepazītos ar viņa piedāvājumu un apspriestu kāpņu skices, devāmies uz Balviem.

 

Kad iebraucām pilsētā, zvanīju Ērikam, kur viņu lai meklē. Izrādījās, nekādi līkloči pa pilsētu nebūs jāmet, viņa darbnīca esot „Lāča dārzā”. Nezinātājam liktos, ka jāmeklē zoodārzs, taču patiesībā „Lāča dārzs” ir Balvu pilsētas centrālais parks, ap kuru tad arī notiek visa pilsētnieku rosība. Šeit tiek rīkoti gan dažādi pilsētas svētki, gan pasākumi, šī ir pievilcīga vieta pastaigām visai ģimenei.

 

snien dek

 

Satiekot Ēriku tiekam aicināti ienākt viņa darbnīcā. Jāsaka, ka tā nav nekāda parastā mēbeļu izgatavošanas telpa, bet gan kaut kas muzejam līdzīgs, kur var apskatīt visdažādākos koka izstrādājumus un arī senlaicīgu priekšmetu kolekciju. Senlietu kolekcijas daļa ir vecie kokapstrādes aroda priekšmeti - Ērika Kanaviņa sirdslieta.

 

Šos darbarīkus viņš ir mantojis no sava vectēva un tēva. Tāpat šeit ir arī dažādi sadzīves priekšmeti, arī sendienu ievērojamākie mehānismi, kā, piemēram, veļas rullis,, gludeklī, zāģis, vecās lampas, klavieres un patafons. Ēriks sapņo, ka kādreiz daļu no priekšmetiem izdosies restaurēt un tādējādi viņa darbnīcas apmeklētājiem būs iespēja šīs lietas novērtēt darbībā. Kad esam apsprieduši savas vēlmes un iegribas kāpņu jautājumā, Ēriks mums iesaka doties pastaigā pa parku, lai padomātu un aprunātos divvientulībā.

 

Pirms tam vēl meistars mums pastāsta, ka pavasarī parks piedzīvojis izmaiņas. Lai arī iedzīvotāji ir visādi pretojušies, Lāča dārzā tika izzāģēti vairāk nekā 200 koki. Tas esot bijis nepieciešams, jo koku tīrīšanas darbi te neesot veikti pat 30 gadus. Un tagad te viss zeļot un plaukstot pavisam citā kvalitātē. Lai arī diena pastaigai bija visai netīkama, nolēmām izmantot izdevību atpūsties no ikdienas skrējiena šādā veidā. Daudz krāšņu krūmu, soliņi, apstādījumi, iespaidīgi akmens krāvumi, tiltiņi pār upīti – viss izkārtots lakoniskās kompozīcijās. Te ir vieta gan bērnu rotaļām, gan kāds nomaļāks stūrītis klusuma baudīšanai. Un, protams, koka skulptūra – milzīgs lācis.

 

Tas noteikti ir atbilstošs papildinājums parkam ar nosaukumu „Lāča dārzs”. Starp citu, kā vēlāk noskaidrojām, lāča skulptūras autors ir tas pats Ēriks Kanaviņš. Teju pēc stundas ilgas pastaigas, atkal satiekam Ēriku. Atklāju savu sajūsmu par parku un lāča skulptūru. Meistars atzīstas par savu līdzdalību pie parka veidola izstrādes. Atgriežoties pie sarunas par pasūtījumu, neapdomīgi (kā jau sievietēm tas nereti gadās) jautāju Ērikam vai viņš var galvot par darba kvalitāti, jo kā nekā, tad jau ej un iepērcies kādā veikalā.

 

Sametās kauns, kad Ēriks man nosmīnēja un tā ar ironiju atteica, ka viņa darbus veikalā mēs noteikti neatradīsim. Viņa izstrādājumi ir unikāli, tajos ir ielikts sirds siltums un īpaša rūpība, jo kokapstrāde ir viņa maizes darbs, bet reklāma viņa darbiem tiek veidota caur klientiem, kas padaloties savā pieredzē cits ar citu arī uzsver visus Ērika darba plusus un mīnusus. Un, lai arī meistaram nav akadēmiskās izglītības (diplomus viņš uzrādīt nevarot), pašmācības ceļā apgūtās aroda prasmes parasti tiekot slavētas.

lukturis

 

Noticam, jo patiešām sliktu atsauksmju par Ērika Kanaviņa koka izstrādājumiem dzirdējuši nebijām, un pastaiga pa parku ir tam iedvesmojošs apliecinājums.

Kontakti: Balvi, T.: 29376933

Komentārs par rakstu: Neplānotā ekskursija pie lāčiem

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!