Ceturtdiena, 21. Septembris, 2023
Matīss, Modris, Mariss
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Rīgas ūdensceļi.

sestdiena, 21. novembris (2009)   

Rīga ir unikāla pilsēta, unikālā vietā – tikai pārdesmit minūtes no centra iespējams sajust dabas pieskārienu. Pat tautasdziesma vēstī: “Visapkārt smilšu kalni, Pati Rīga ūdenī”. Diemžēl liela daļa pilsētnieku šo bagātību neizmanto, lai gan tā ir pilnīgi cita, atšķirīga galvaspilsētas dimensija. Daugava, Ķīšezers, Juglas ezers, pat Vecāķi, Bolderājas piekraste, Buļļupe – neskaitāmi kilometri ūdens maršrutu, ko iepazīt nedēļas nogalēs vai vasaras vakaros, kas joprojām pieturas gana silti un gaiši.Turklāt daudzi no šiem ūdeņiem ar kanāliem un upēm savienoti ar piepilsētas ūdenskrātuvēm. Ja tā labi padomā, piemēram, no Ķīšezera var aizkuģot pat uz Jelgavu, nemaz nerunājot par tuvākām apdzīvotām vietām. Viena no tām ir Baltezers, kuru nereti ironiski dēvē par Latvijas Beverlihilzu.

 

Tā nu kādu saulainu pēcpusdienu nolemjam doties nelielā urbānajā kajakošanas tūrē, startējam no Mežaparka un caur Ķīšezeru, Juglu, Gaujas-Daugavas ūdensceļu dodamies uz Lielo Baltezeru. Šķērsojam Ķīšezeru un pie pamatīga niedru meža iegriežamies Juglā, kas savieno Juglas ezeru un Ķīšezeru. Krastā zīmējas urbānas ainavas, kas dažviet atgādina skatus no Indijas graustu rajoniem – mājiņas uz vistas kājiņas pašā ūdens malā. Patiesībā tās ir laivu garāžas, kur savus braucamos glabā vietējie makšķernieki un citi pilsētniecisko ūdeņu cienītāji. Viņi gan nav viesmīlīgi un mēģinājumi šo neparasto skatu iemūžināt beidzas ar skaļām klaigām no krasta un ne pārāk pieklājīgiem vēlējumiem ātri doties prom. Pie otrā dzelzceļa tilta jāgriežas pa kreisi, jāpamet Jugla un tālāk jādodas pa Gaujas-Daugavas kanālu, kas izveidots pirms vairāk kā gadsimta un savieno Gauju ar Daugavu.

 

Viss ūdensceļa maršruts izskatās šādi: Gauja - Gaujas-Baltezera kanāls - Mazais Baltezers - Baltezera kanāls - Lielais Baltezers - Juglas kanāls - Jugla - Ķīšezers - Mīlgrāvis – Daugava. Šeit ainava pamazām mainās – vecās laivu garāžas nomaina arvien sakoptāki krasti, kuros slejas arvien iespaidīgākas savrupmājas. Viena atgādina lielu baltu kuģi, cita ieturēta gandrīz neogotikas stilā un izskatās pēc pasaku namiņa, bet pirms paša Lielā Baltezera kreisajā krastā vientuļi slejas pamatīgs, taču neapdzīvots daudzdzīvokļu māju komplekss. Kanālā ūdens ir ļoti mierīgs, vēja nav, saule karsē diezgan pamatīgi, taču tāda laiskošanās ilgi neturpinās – ik pa brīdim garām aiztraucas lielāka un mazāka izmēra motorlaivas un pat jahtas, saceļot pamatīgus vilnīšus. Vismaz dzīve nav garlaicīga un kajakistam ir ar ko nodarboties. Pie kanāla ietekas Baltezerā redzam arī šo peldamrīku ostu – viena otrai līdzās rindojas “Fifo4ka”, “Bella”, “Safir”...

 

Ezers ir ļoti apdzīvots – krastos redzamas grandiozas privātmājas, ūdeņus vago laivas un ūdensmotocikli, bet uz vienas no piecām Lielā Baltezera salām pat mājo bezpajumtnieki – vietējās Rubļovkas (grezns bagātnieku rajons pie Maskavas) bomži. Krastos publika nav sevišķi laipna – kāda atraktīva miljonāra grezno “fazendu” aplūkojam no krietna attāluma, bet piestāt nolemjam kādā draudzīgākā krastā, no kura gan mūs ātri aizdzen. “Tauvas josla” darbojas tikai uz papīra. Pusdienas ieturam uz 2,7 hektārus plašās Liepu salas, kuras krasti bagātīgi apauguši niedrēm un citām ūdenszālēm. Kopā ezerā ir piecas salas: Ropažu, Liepu, Priežu, Mazā un Auzu sala. Tās visas ir dabas lieguma teritorija, tāpēc apmeklētājiem jāizturas saudzīgi. Tā kā laiks ir ierobežots, pēc pauzes pamazām pošamies atpakaļceļam un ieceri iebraukt arī Mazajā Baltezerā, kas savienots ar Gauju, atstājam citai reizei.

 

Atpakaļceļā ik pa brīdim pacīnamies ar motorlaivu un jahtu radītajiem viļņiem, sasveicinamies ar garāmbraucošo Ūdens policijas ekipāžu, bet iebraucot Ķīšezerā mūs sagaida neliels pretvējš un ezeram pieklājīgi sānu vilnīši, kas pamodina no iepriekšējo stundu rimtās aira cilāšanas.

 

Daži secinājumi un ieteikumi:

 

* Maršruts no Ķīšezera uz Baltezeru ir interesants, piemērots mierīgam vasaras novakares izbraucienam pēc darba;

 

* Aptuvenais maršruta garums – 20 līdz 25 kilometri, atkarībā no izvēlētās trajektorijas pa ezeru;

 

* Krastu iemītnieki nav sevišķi laipni un viņu īpašumus labāk apskatīt no attāluma;

 

* Baltezera salas ir interesants apskates objekts, taču piebraukšana pie tām nav vienkārša – krasti biezi apauguši ar niedrēm un ūdenszālēm;

 

* Gan abos ezeros, gan kanālā jāuzmanās no motorlaivām un ūdens motociklistiem.

 

* Laivas? Iznomāt iespējams “Jūras laivu” Ķīšezera bāzē. Pieejami gan kajaki, gan SOTi.

Komentārs par rakstu: Rīgas ūdensceļi.

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 
Rotaļas
Nav neviena sludinājuma.

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!